Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Detektoryści niszczą wał Hadriana? Brytyjczycy mają duży problem

Przy budowie Wału Hadriana (mal. John Clayton, domena publiczna)

fot.John Clayton, domena publiczna Przy budowie Wału Hadriana (mal. John Clayton, domena publiczna)

Łowcy skarbów rozkopują jeden z najważniejszych zabytków położonych na terenie Wielkiej Brytanii. Pod osłona nocy prowadzą nielegalne poszukiwania, zabierają starożytne artefakty i pozostawiają po sobie spustoszenie. Co brytyjskie władze robią by temu zaradzić?

W hrabstwie Northumberland odkryto ponad pięćdziesiąt dziur w pobliżu słynnego wału Hadriana wykopanych nielegalnie przez detektorystów. Osoby bezprawnie prowadzące poszukiwania wybrały na ich obszar rejon, w którym znajduje się fragment muru i dobrze zachowana wieża. Brytyjski „The Telegraph” cytuje wypowiedź członka jednej z brytyjskich agencji rządowych, który stwierdza, że takie działania to okradanie nas wszystkich z wiedzy.

Rejon muru Hadriana jest chroniony prawnie. Osoby prowadzące tam nielegalne poszukiwania nie tylko przywłaszczają sobie znalezione artefakty, ale też niszczą teren wykopalisk. Serwis „Ancient-origins.net” w materiale poświęconym sprawie cytuje wypowiedź Mike’a Collinsa, który zajmuje się ochroną zabytków. Jak możemy przeczytać:

Większość społeczności posługującej się wykrywaczami metali postępuje zgodnie z przepisami i regulacjami dotyczącymi poszukiwania i pozyskiwania obiektów z ziemi. Jednakże istnieje niewielka liczba osób kradnących artefakty i niszczących miejsca ich odkrycia, które łamią prawo i obrabowują nas z wiedzy […] popełniają przestępstwo i chcielibyśmy aby wszyscy pomogli nam ich złapać. Razem możemy chronić cenne wspólne dziedzictwo, jakie kryją nasze stanowiska archeologiczne.

Wał Hadriana (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Wał Hadriana (fot. domena publiczna)

Wał Hadriana to rzymski wał obronny zbudowany w II w. n.e. na terenie obecnej Wielkiej Brytanii przez rzymskich legionistów za czasów cesarza Hadriana. Wzniesiono go by był zaporą przeciwko Piktom, czyli plemionom zamieszkującym obecną Szkocję. Długość wału wynosiła 117 kilometrów, a wysokość od 5 do 6 metrów.

Obecnie o zachowanie wału dbają Brytyjczycy, a pozostałości muru są przez nich naprawiane. W październiku zeszłego roku przetransportowano śmigłowcem 35 ton kamienia, który posłużył do konserwacji liczącego ponad 76 metrów odcinka muru uszkodzonego w związku z ruchem turystycznym. Brytyjscy specjaliści obawiają się, że nielegalne wykopaliska mogą przyczynić się do dużych uszkodzeń zabytku ponieważ detektoryści poszukują skarbów i kopią bez żadnej kontroli. Obecnie urzędnicy liczą na pomoc lokalnych mieszkańców, którzy być może przyczynią się do złapania wandali.

Źródła informacji:

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.