Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Zrabowane po upadku Saddama Husajna skarby wracają do Iraku

Przykłady artefaktów odzyskanych przez Irak w 2008 r (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Przykłady artefaktów odzyskanych przez Irak w 2008 r (fot. domena publiczna)

Po upadku Saddama Husajna przez pewien czas w Iraku panował chaos. Wykorzystywali to na ogromną skalę złodzieje, którzy nie oszczędzali także muzeów. Z irackich placówek zrabowano wówczas bezcenne skarby. Właśnie odzyskano kilka artefaktów.

W 2003 roku w Londynie uwagę policji zwrócił marszand posiadający kolekcję niezwykłych zabytków.

Przedmioty te nie miały stosownej dokumentacji, mogącej udowodnić ich pochodzenie. Zostały zabezpieczone przez Brytyjczyków, a kupiec nie próbował ich odzyskać, po czym wycofał się z rynku. Ostatnich kilkanaście lat przedmioty te przeleżały w policyjnych magazynach.  Teraz zostały przekazane muzealnikom.

O dalszym losie artefaktów przesądził szczęśliwy zbieg okoliczności. W British Museum pracował w tym czasie Sebastian Rey, prowadząc zespół zajmujący się ratowaniem zabytków w strefach konfliktów. Archeolog brał nawet udział w wykopaliskach w tej samej świątyni, w której niegdyś znaleziono wspomniane przedmioty.

Badacze mogli dokładnie określić pochodzenie artefaktów, czytając napisy jakie się na nich znajdowały. Jednym z nich była tabliczka w formie stożka z pismem klinowym, zawierająca informację o królu sumeryjskim, który zlecił wykonanie przedmiotów oraz o bogu, jakiemu były poświęcone. Miejscem pochodzenia tabliczki jest miasto Tello, starożytne Girsu w południowym Iraku, jedno z najstarszych poświadczonych w języku pisanym miast.

Przy wsparciu brytyjskich archeologów ten fragment irackiej spuścizny kulturowej już wkrótce zostanie zwrócony do Bagdadu. Jak podkreśla ambasador Iraku w Wielkiej Brytanii, Salih Husain Ali, ta współpraca ma kluczowe znaczenie dla ochrony i zachowania irackiego dziedzictwa.

Źródła informacji:

  1. British Museum Cracks Cold Case, Identifies Looted Ancient Artifacts Smuggled During Iraq War, iflscience.com [dostęp 15.08.2018].
  2. Looted Iraqi antiquities return home after UK experts crack cold case, theguardian.com [dostęp 15.08.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.