Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Chłopiec złożony w ofierze azteckiemu bogu wojny. Jego ciało umieszczono w dziwnej jamie

Odkryte w Templo Mayor szczątki (fot. Mirsa Islands, Proyecto Templo Mayor, INAH)

fot.Mirsa Islands, Proyecto Templo Mayor, INAH Odkryte w Templo Mayor szczątki (fot. Mirsa Islands, Proyecto Templo Mayor, INAH)

Badacze z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Archeologii (INAH) prowadzili poszukiwania wokół Templo Mayor, największej budowli sakralnej Azteków. Takich rezultatów się nie spodziewali.

Znajdująca się w centrum stolicy imperium Azteków Tenochtitlán Templo Mayor to największa budowla sakralna tego ludu. Konstrukcja miała kształt piramidy schodkowej, a na jej szczycie znajdowały się dwie świątynie, z których jedna poświęcona była Huitzilopochtli (bogu wojny i słońca) oraz Tlalocowi (bogu deszczu i płodności). Bóstwa azteckie łaknęły krwi zatem w określone święta składano im przebłagalne ofiary z ludzi. Upadek Templo Mayor nastąpił po zdobyciu miasta przez Hiszpanów. Ogromna świątynia została wówczas niemal zrównana z ziemią jako ośrodek kultu pogańskiego.

Archeolodzy prowadzący prace wokół Templo Mayor dokonali zaskakującego odkrycia. Natrafili na pochówek dziecka, które ze względu na sposób pogrzebania i przedmioty znalezione w grobie uznano za ofiarę dla bogów (nazwano je „Ofiara 176”). Nietypowy jest już sam pochówek. Szczątki złożone zostały w cylindrycznej jamie, wyłożonej od wewnątrz skałami wulkanicznymi, połączonymi stiukiem.

Kości dziecka znaleziono wraz z ozdobami i symbolami charakterystycznymi dla Huitzilopochtla, boga wojny. Naukowcy przypuszczają, że paciorki, które znaleziono w grobie były niegdyś nanizane na sznurek i stanowiły fragment naszyjnika. Była to ozdoba z jadeitu sprowadzonego z Gwatemali oraz niebieskich paciorków o niewiadomym pochodzeniu. W uszach miał drewniane kolczyki oraz napierśnik z symbolami bóstw.

Po pierwszych oględzinach antropologicznych badacze uznali, że chłopiec nie był starszy niż 10 lat. Jego zęby nosiły ślady zużycia. Prawdopodobnie został złożony w ofierze pod koniec XV wieku. Jego szczątki umieszczono w grobie, który odkryto na zachód od Templo Mayor, poniżej poziomu placu.

Źródła informacji:

  1. Archaeologists Have Unearthed a Literally Heart-Rending Aztec Child Sacrifice to the God of War, ancient-origins.net [dostęp 27.07.2018].
  2. Bizarre Child Sacrifice Confirms The Aztecs Were Terrifyingly Badass, iflscience.com [dostęp 27.07.2018].
  3. Mexico: Child sacrifice grave uncovered by archaeologists at lost Aztec city, scienceglobalnews.com [dostęp 27.07.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.