Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Chłopiec złożony w ofierze azteckiemu bogu wojny. Jego ciało umieszczono w dziwnej jamie

Odkryte w Templo Mayor szczątki (fot. Mirsa Islands, Proyecto Templo Mayor, INAH)

fot.Mirsa Islands, Proyecto Templo Mayor, INAH Odkryte w Templo Mayor szczątki (fot. Mirsa Islands, Proyecto Templo Mayor, INAH)

Badacze z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Archeologii (INAH) prowadzili poszukiwania wokół Templo Mayor, największej budowli sakralnej Azteków. Takich rezultatów się nie spodziewali.

Znajdująca się w centrum stolicy imperium Azteków Tenochtitlán Templo Mayor to największa budowla sakralna tego ludu. Konstrukcja miała kształt piramidy schodkowej, a na jej szczycie znajdowały się dwie świątynie, z których jedna poświęcona była Huitzilopochtli (bogu wojny i słońca) oraz Tlalocowi (bogu deszczu i płodności). Bóstwa azteckie łaknęły krwi zatem w określone święta składano im przebłagalne ofiary z ludzi. Upadek Templo Mayor nastąpił po zdobyciu miasta przez Hiszpanów. Ogromna świątynia została wówczas niemal zrównana z ziemią jako ośrodek kultu pogańskiego.

Archeolodzy prowadzący prace wokół Templo Mayor dokonali zaskakującego odkrycia. Natrafili na pochówek dziecka, które ze względu na sposób pogrzebania i przedmioty znalezione w grobie uznano za ofiarę dla bogów (nazwano je „Ofiara 176”). Nietypowy jest już sam pochówek. Szczątki złożone zostały w cylindrycznej jamie, wyłożonej od wewnątrz skałami wulkanicznymi, połączonymi stiukiem.

Kości dziecka znaleziono wraz z ozdobami i symbolami charakterystycznymi dla Huitzilopochtla, boga wojny. Naukowcy przypuszczają, że paciorki, które znaleziono w grobie były niegdyś nanizane na sznurek i stanowiły fragment naszyjnika. Była to ozdoba z jadeitu sprowadzonego z Gwatemali oraz niebieskich paciorków o niewiadomym pochodzeniu. W uszach miał drewniane kolczyki oraz napierśnik z symbolami bóstw.

Po pierwszych oględzinach antropologicznych badacze uznali, że chłopiec nie był starszy niż 10 lat. Jego zęby nosiły ślady zużycia. Prawdopodobnie został złożony w ofierze pod koniec XV wieku. Jego szczątki umieszczono w grobie, który odkryto na zachód od Templo Mayor, poniżej poziomu placu.

Źródła informacji:

  1. Archaeologists Have Unearthed a Literally Heart-Rending Aztec Child Sacrifice to the God of War, ancient-origins.net [dostęp 27.07.2018].
  2. Bizarre Child Sacrifice Confirms The Aztecs Were Terrifyingly Badass, iflscience.com [dostęp 27.07.2018].
  3. Mexico: Child sacrifice grave uncovered by archaeologists at lost Aztec city, scienceglobalnews.com [dostęp 27.07.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.