Zrabowane po upadku Saddama Husajna skarby wracają do Iraku
Po upadku Saddama Husajna przez pewien czas w Iraku panował chaos. Wykorzystywali to na ogromną skalę złodzieje, którzy nie oszczędzali także muzeów. Z irackich placówek zrabowano wówczas bezcenne skarby. Właśnie odzyskano kilka artefaktów.
W 2003 roku w Londynie uwagę policji zwrócił marszand posiadający kolekcję niezwykłych zabytków.
Przedmioty te nie miały stosownej dokumentacji, mogącej udowodnić ich pochodzenie. Zostały zabezpieczone przez Brytyjczyków, a kupiec nie próbował ich odzyskać, po czym wycofał się z rynku. Ostatnich kilkanaście lat przedmioty te przeleżały w policyjnych magazynach. Teraz zostały przekazane muzealnikom.
O dalszym losie artefaktów przesądził szczęśliwy zbieg okoliczności. W British Museum pracował w tym czasie Sebastian Rey, prowadząc zespół zajmujący się ratowaniem zabytków w strefach konfliktów. Archeolog brał nawet udział w wykopaliskach w tej samej świątyni, w której niegdyś znaleziono wspomniane przedmioty.
Badacze mogli dokładnie określić pochodzenie artefaktów, czytając napisy jakie się na nich znajdowały. Jednym z nich była tabliczka w formie stożka z pismem klinowym, zawierająca informację o królu sumeryjskim, który zlecił wykonanie przedmiotów oraz o bogu, jakiemu były poświęcone. Miejscem pochodzenia tabliczki jest miasto Tello, starożytne Girsu w południowym Iraku, jedno z najstarszych poświadczonych w języku pisanym miast.
Przy wsparciu brytyjskich archeologów ten fragment irackiej spuścizny kulturowej już wkrótce zostanie zwrócony do Bagdadu. Jak podkreśla ambasador Iraku w Wielkiej Brytanii, Salih Husain Ali, ta współpraca ma kluczowe znaczenie dla ochrony i zachowania irackiego dziedzictwa.
Źródła informacji:
- British Museum Cracks Cold Case, Identifies Looted Ancient Artifacts Smuggled During Iraq War, iflscience.com [dostęp 15.08.2018].
- Looted Iraqi antiquities return home after UK experts crack cold case, theguardian.com [dostęp 15.08.2018].
Dodaj komentarz