Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Powstanie Warszawskie w skali 1:35 zawitało do Legnicy

fot.Małgorzata Myszka Makieta przedstawiająca epizody Powstania Warszawskiego pełna jest detali, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Jeszcze do 15 września w Legnickim Centrum Kultury zainteresowani będą mogli zobaczyć wystawę „Pamięć i duma”, będącą hołdem złożonym uczestnikom Powstania przez artystę Krzysztofa Zygzaka Chojnackiego. Ten autorski projekt, który składa się z makiet, zdjęć i grafik prezentowany był do tej pory między innymi w Warszawie, Jarocinie i Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie.

Diorama prezentowana na wystawie przygotowana została na bazie ogólnodostępnych zestawów modelarskich (pomalowanych ręcznie przez autora makiety), do których dodano odpowiednią scenografię. Krzysztof Chojnacki wykorzystał w tym celu między innymi drewno, plastik, kamień i papier. Goście wystawy mogą zobaczyć nie tylko charakterystyczną dla tego okresu broń czy umundurowanie, ale także detale, takie jak napisy na murach i skalę zniszczeń.

Wszystkie te detale autor wystawy uwiecznił na zdjęciach, które prezentowane są w formie galerii. Opowiada ona historię zdobycia działa samobieżnego Jagdpanzer Hetzer, które Powstańcy nazywali „Chwatem”.

Projekt powstaje od 2006 roku i cały czas jest rozbudowywany. Starałem się, by wszystko było nie tylko wiernym oddaniem Powstania, ale także jak najbardziej realistycznym. Dlatego między innymi na jednym z murów błędnie napisałem Hitler Kaput. Chciałem okazać pośpiech w jakim działali walczący z okupantem Polacy i celowo nie dodałem drugiego T. – powiedział naszemu portalowi Krzysztof Chojnacki (na co dzień wokalista zespołu TZN Xenna).

Źródło:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.