Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Powstanie Warszawskie w skali 1:35 zawitało do Legnicy

fot.Małgorzata Myszka Makieta przedstawiająca epizody Powstania Warszawskiego pełna jest detali, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Jeszcze do 15 września w Legnickim Centrum Kultury zainteresowani będą mogli zobaczyć wystawę „Pamięć i duma”, będącą hołdem złożonym uczestnikom Powstania przez artystę Krzysztofa Zygzaka Chojnackiego. Ten autorski projekt, który składa się z makiet, zdjęć i grafik prezentowany był do tej pory między innymi w Warszawie, Jarocinie i Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie.

Diorama prezentowana na wystawie przygotowana została na bazie ogólnodostępnych zestawów modelarskich (pomalowanych ręcznie przez autora makiety), do których dodano odpowiednią scenografię. Krzysztof Chojnacki wykorzystał w tym celu między innymi drewno, plastik, kamień i papier. Goście wystawy mogą zobaczyć nie tylko charakterystyczną dla tego okresu broń czy umundurowanie, ale także detale, takie jak napisy na murach i skalę zniszczeń.

Wszystkie te detale autor wystawy uwiecznił na zdjęciach, które prezentowane są w formie galerii. Opowiada ona historię zdobycia działa samobieżnego Jagdpanzer Hetzer, które Powstańcy nazywali „Chwatem”.

Projekt powstaje od 2006 roku i cały czas jest rozbudowywany. Starałem się, by wszystko było nie tylko wiernym oddaniem Powstania, ale także jak najbardziej realistycznym. Dlatego między innymi na jednym z murów błędnie napisałem Hitler Kaput. Chciałem okazać pośpiech w jakim działali walczący z okupantem Polacy i celowo nie dodałem drugiego T. – powiedział naszemu portalowi Krzysztof Chojnacki (na co dzień wokalista zespołu TZN Xenna).

Źródło:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.