Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Historyk aresztowany za napisanie prawdy o chińskim ludobójstwie

Mao Zedong, pomysłodawca Rewolucji Kulturalnej (fot. domena publiczna)

fot.Mao Zedong, pomysłodawca Rewolucji Kulturalnej (fot. domena publiczna) Mao Zedong, pomysłodawca Rewolucji Kulturalnej (fot. domena publiczna)

Lhamjab A. Borjigin, historyk i publicysta zajmujący się dokumentowaniem zbrodni ludobójstwa dokonanej przez Komunistyczną Partię Chin ma nie lada kłopoty. Władze postanowiły, że będą go ścigać za „separatyzm” i „sabotowanie jedności narodowej”. Wszystko przez jego książkę, w której opisał ofiary rewolucji kulturalnej.

Wielka Proletariacka Rewolucja Kulturalna, zapoczątkowana przez Mao Zedonga w 1966 roku, miała poprowadzić kraj w kierunku nowego modelu komunizmu.

Zamiast zreformować ustrój i gospodarkę, stała się przyczyną gigantycznego kryzysu i klęski głodu, która pochłonęła mnóstwo ofiar. Prześladowano inteligentów, nauczycieli, niszczono zabytki kultury, jednak najbrutalniej występowano przeciwko prawdziwym i wyimaginowanym kontrrewolucjonistom. Lhamjab A. Borjigin zajmuje się zbieraniem świadectw z tego okresu (lat 1966-1976). 19 lipca został on poinformowany, że władze państwowe przygotowują się do osądzenia go. Wszystko przez książkę sprzed kilkunastu lat.

W 2006 roku badacz, zajmujący się dokumentowaniem historii mówionej, dotyczącej chińskiej Mongolii Wewnętrznej, opublikował pracę poświęconą chińskiej rewolucji kulturalnej. Jak podkreśla, nie zrobił niczego więcej ponad opisanie losu mongolskiej mniejszości etnicznej zamieszkującej Chiny w tym okresie.

Groźna książka

Książka jest owocem dwudziestu lat badań oraz rozmów ze świadkami i zawiera między innymi opisy tortur ofiar.  Co ciekawe, jak czytamy na stronie zlokalizowanego w Nowym Jorku Southern Mongolia Human Rights & Information Center (SMHRIC), by umożliwić weryfikację informacji, Lhamjab A. Borjigin podał numery telefonów i inne dane kontaktowe do świadków, z którymi rozmawiał.

Terytoria zamieszkałe obecnie przez Mongołów (lic. CC0)

fot.Domena publiczna Terytoria zamieszkałe obecnie przez Mongołów (lic. CC0)

Od czasu publikacji książka stała się bestselerem wśród mniejszości mongolskiej w Chinach i w Mongolii oraz zyskała ogromną popularność w mediach społecznościowych. Jak możemy przeczytać w materiale opublikowanym przez SMHRIC, historyk w oświadczeniu audio stwierdził, że:

Pięciu policjantów z Biura Bezpieczeństwa Publicznego zapukało do moich drzwi i powiedziało mi, że moja książka „Chińska Rewolucja Kulturalna” jest identyfikowana jako promująca separatyzm narodowy i podważająca harmonię etniczną. Na początku odmówiłem rozmowy w języku chińskim i domagałem się, aby oni mówili po mongolsku, jako, że to był mój dom i mongolski jest oficjalnym językiem autonomicznego regionu. Jeden z nich zaczął mówić po mongolsku.

Później historyk odmówił podpisania jakichkolwiek dokumentów, podkreślając, że to Chińczycy odpowiadają za zachwianie równowagi etnicznej w związku z wymordowaniem dziesiątek tysięcy Mongołów. W swoim dziewiętnastominutowym oświadczeniu podkreślił jeszcze, że ma nadzieję, że jakiś odważny i doświadczony prawnik  mu pomoże. W tej chwili Lhamjab A. Borjigin przetrzymywany jest w areszcie domowym.

Źródła informacji:

  1. China Holds Ethnic Mongolian Historian Who Wrote ‚Genocide’ Book, rfa.org [dostęp 25.07.2018].
  2. Southern Mongolian writer faces charges of „national separatism” and „sabotaging national unity”, smhric.org [dostęp 25.07.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.