Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Japończycy ujawniają nazwiska członków jednostki 731. Ludzie, którzy w niej służyli byli gorsi niż Mengele

Masaji Kitano. W latach 1942–1944 dowódca tajnej jednostki wojskowej cesarskiej armii japońskiej znanej jako Jednostka 731, realizującej program badań i rozwoju broni biologicznej i chemicznej

W ramach armii japońskiej funkcjonowała jednostka zajmująca się rozwojem broni biologicznej i chemicznej. Po zakończeniu wojny wielu jej członków uniknęło odpowiedzialności dzięki amerykańskiemu generałowi McArthurowi. Teraz Japończycy poznają ich tożsamość.

Jednostkę 731 cesarskiej armii japońskiej powołano w 1932 roku. Pod przykrywką formacji zajmującej się uzdatnianiem wody funkcjonowała grupa specjalistów zajmujących się testowaniem broni biologicznej i chemicznej. Jako króliki doświadczalne wykorzystywani byli Chińczycy, Mandżurowie, Koreańczycy i Rosjanie.

Do ośrodka zajmowanego przez jednostkę zwożono ich potajemnie w wagonach bez okien i traktowano jak bydło. Naukowcy nie mieli ani grama litości. Dokonywali zabiegów operacyjnych na przytomnych ludziach, symulowali na nich rany wojenne, wywoływali sztucznie udary, czy zawały. Na tym bestialstwo się nie kończyło.

„Króliki doświadczalne” truto, zarażano śmiercionośnymi bakteriami, czy wreszcie testowano na nich prototypy broni, w tym granaty i miotacze ognia. Członkowie jednostki 731 skrupulatnie obserwowali i notowali swoje spostrzeżenia na temat granic ludzkiej wytrzymałości, czy tempa konania.

Po wojnie zbrodniarze ci w wielu wypadkach zdołali uniknąć sprawiedliwości dzięki amerykańskiemu generałowi Douglaswi McArthurowi. Ten jeden z najsłynniejszych dowódców alianckich w drugiej wojnie światowej, będący zwierzchnikiem sił okupacyjnych stacjonujących w Japonii potajemnie udzielił immunitetu członkom jednostki 731, uznając rezultaty ich pracy za ważne. Zbrodniarze uniknęli sprawiedliwości w zamian za wyniki swoich eksperymentów, o których McArthur wiedział, że alianci nie będą w stanie ich powtórzy.

Jeden ze zbrodniarzy z Jednostki 751 Shiro Ishii (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Jeden ze zbrodniarzy z Jednostki 731 Shiro Ishii (fot. domena publiczna)

Teraz pojawiła się szansa, że bestie z jednostki 731 dosięgnie wreszcie sprawiedliwość. Japońskie Archiwum Narodowe zdecydowało o upublicznieniu datowanej na 1 stycznia 1945 roku listy zawierające nazwiska, rangi oraz informacje personalne (m.in. nazwiska członków rodziny i adresy) 52 chirurgów, 49 inżynierów, 38 pielęgniarek i 1117 medyków bojowych.

Katsuo Nishiyama, emerytowany profesor Uniwersytetu Nauk Medycznych Shiga powiedział „The Japan Times”, że to pierwszy raz, gdy wystawione na widok publiczny zostały prawdziwe nazwiska członków jednostki w oficjalnym dokumencie. Wspomniał ponadto, że ma nadzieję, iż ujawnienie tych dokumentów pomoże rzucić więcej światła na jednostkę i jej historię. Prof. Nishiyama osobiście wierzy, że jednostka ponosi zbiorową odpowiedzialność za zbrodnie wojenne, a jej członkowie muszą za nie odpowiedzieć.

Źródła informacji:

  1. Names of 3,607 members of Imperial Japanese Army’s notorious Unit 731 released by national archives, japantimes.co.jp.
  2. Names of 3,607 members of WWII Unit 731 to be released, japantoday.com.

Komentarze (2)

  1. Anonim Odpowiedz

    Ludzie ! Co to za sensacja, przecież niż już z tych sadystów i psychopatów nie żyje to i można ujawniać nazwiska.

  2. Seba Odpowiedz

    W sieci można znaleźć to zdjęcie jako przedstawiające ofiary zarazy w Mandżurii z lat 1910-11. To jak to jest naprawdę?

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.