Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy Anna Frank zginęła przez amerykańską biurokrację? Zaskakujące wyniki badań

Anna Frank (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Anna Frank (fot. domena publiczna)

Mieszczący się w Amsterdamie Dom Anny Frank oraz Muzeum Pamięci Holokaustu podały w piątek, że – jak wynika z zachowanych dokumentów – ojciec Anny Frank dwukrotnie próbował wyjechać z rodziną do USA. Przez restrykcyjną politykę wizową nie zostali oni jednak przyjęci.

Urodzona w 1929 roku Anna Frank za sprawą swojego niezwykle dojrzałego dziennika stała się jedną z najsłynniejszych kronikarek Holokaustu. Mimo młodego wieku pozostawiła po sobie zapiski pełne wrażliwości, a jednocześnie celnych obserwacji. Jej rodzina spędziła dwa lata w ukryciu w Amsterdamie. Za sprawą donosiciela Anna i jej bliscy zostali jednak schwytani i przewiezieni do obozu Auschwitz-Birkenau. Pobyt w nim przeżył tylko ojciec dziewczynki.

Według informacji ujawnionych w piątek przez Dom Anny Frank w Amsterdamie oraz Muzeum Pamięci Holokaustu, być może wcale nie musiało do tego dojść. Już w 1938 roku Otto Frank rozpoczął starania o to, by wywieźć swoją rodzinę z Europy. Nic dziwnego: atmosfera na Starym Kontynencie pogarszała się niemal z dnia na dzień.

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku naziści urządzili w Niemczech pogrom Żydów na ogromną skalę. Wydarzenia te, na pamiątkę ulic zasypanych milionami odłamków szkła z rozbitych wystaw i okien domów, nazwano nocą kryształową . Był to jeden z elementów nowej polityki Trzeciej Rzeszy, która miała zohydzić Żydom przebywanie w Niemczech.

Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez CNN, w 1941 roku Otto Frank pisał do swojego mieszkającego w Nowym Jorku znajomego, że musi wraz z rodziną udać się na emigrację i uważa, że Stany Zjednoczone to jedyny kraj, do którego mogą wyjechać.

W liście wspominał także, że złożył podanie o wizę w amerykańskim konsulacie w Rotterdamie (jedynym w kraju, jaki je wydawał) już w 1938 roku, jednak placówka została zbombardowana i zniszczona. Wraz z nią przepadły dokumenty złożone przez Franka.

Otto Frank pierwszy z prawej (fot. Jac. de Nijs Anefo, lic. CCA SA 3.0 N)

fot.Jac. de Nijs Anefo, lic. CCA SA 3.0 N Otto Frank pierwszy z prawej (fot. Jac. de Nijs Anefo, lic. CCA SA 3.0 N)

W 1941 roku Otto podjął jeszcze jedną próbę, jednak na tym etapie wszystkie konsulaty USA zostały zamknięte na rozkaz Hitlera. Ojciec Anny Frank chciał też – znowu bez powodzenia – wyjechać na Kubę, by przez nią dostać się do upragnionej Ameryki. Te plany okazały się nierealne. Rodzina postanowiła ratować życie ukrywając się.

Sytuacja, w jakiej znalazła się słynna pamiętnikarka i jej najbliżsi, nie była odosobnionym przypadkiem. Od lat dwudziestych imigracja do Stanów Zjednoczonych nie była łatwa. Co roku za ocean próbowały wyjechać setki tysięcy osób. W 1924 roku Amerykanie wprowadzili bardzo restrykcyjną politykę wizową. Na każdy kraj przypadała pewna określona pula imigrantów.

Rząd w Waszyngtonie twardo trzymał się jej także po wybuchu wojny. Niemcom w 1939 roku wydano na przykład nieco ponad 25 tysięcy wiz.  Nadliczbowi wnioskodawcy musieli czekać na swoją kolej. Nawet, gdy było już wiadomo, jaki los ich czeka, jeśli pozostaną w Europie Hitlera. Ta kwestia nadal pozostaje zadrą w stosunkach amerykańsko-izraelskich.

Źródła informacji:

  1. Anne Frank’s family tried in vain to flee to the US, cnn.com [dostęp 09.07.2018].
  2. Anne Frank’s family tried escaping to US but thwarted by ‚bureaucracy’ – report, theguardian.com [dostęp 09.07.2018].
  3. Anne Frank’s family tried to escape to US, hit roadblocks, dailysabah.com [dostęp 09.07.2018].

Komentarze (1)

  1. nina Odpowiedz

    W każdym kraju w każdym mieście pod butem hitlerowców działali donosiciele,Francuzi sami wyłapywali Żydów i odstawiali do miejsca skąd byli wywożeni odo obozów śmierci.Ale i byli tacy którzy narażali siebie,najbliższych,sąsiadów za ukrywanie Żydów.W Amsterdamie gdzie ukrywała się Anna wraz z rodziną nie było zbiorowej odpowiedzialności,w Polsce tak

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.