Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Szukali XX-wiecznych militariów. Znaleźli cenny zabytek sprzed trzech tysiącleci!

Siekierka z epoki brązu. Fotografia poglądowa.

fot.Jonathan Cardy, lic. CC BY SA 3.0 Siekierka z epoki brązu. Fotografia poglądowa.

Siekierka z epoki brązu czekała na szczęśliwego znalazcę w małym potoczku dopływającym do Sanu. Wciąż nie wiemy, czy ktoś ją zgubił, czy ukrył w tym miejscu. Pewne jest jednak, że dostarczy nam wielu informacji o życiu ludzi w tamtym czasie.

Anonimowy odkrywca natknął się na prehistoryczną siekierkę w podsanockim Postołowie. Znalezisko przekazał Stowarzyszeniu Eksploracyjno-Historycznemu „Galicja”, zrzeszającemu pasjonatów historii poszukujących głównie militariów z czasów obu wojen światowych. Za ich sprawą zabytek dostał się w ręce specjalisty Piotra Kotowicza, archeologa z sanockiego Muzeum Historycznego.

Siekierka, datowana na około 1000 rok p.n.e., jest zdobiona, ma także tulejkę czyli otwór na trzonek i uszko, do którego przywiązywano sznurek, by nie zgubić narzędzia.To jeden z nielicznych zabytków z epoki brązu, znalezionych na południe od Sanoka. Stanowi kolejny dowód na prężny rozwój osadnictwa,  wiązany zapewne z wydobyciem soli w pobliskich Górach Słonnych. Siekierka poddana zostanie jeszcze szczegółowym badaniom i – kiedy znajdą się fundusze na ten cel – specjalistycznej konserwacji w Krakowie.

To kolejne znalezisko w okolicy Sanoka po tym, jak 3 lata temu archeolog-amator odnalazł datowany również na około 1000 lat p.n.e. skarb składający się m.in. z bransolet, naszyjników i pierścieni. Także w 2014 roku odnaleziono w samym mieście ślady pochówków wampirycznych z ery nowożytnej.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.