Ofiary z ludzi w rytualnym kręgu? Niezwykłe odkrycie niemieckich archeologów pod Magdeburgiem
Na początku lat 90. w pobliżu Magdeburga znaleziono pozostałości prehistorycznych kręgów. Dopiero niedawno zostały one gruntownie przebadane, a to co odkryli archeolodzy, może powodować zimny dreszcz. Podejrzewają, że znaleźli ślady masakry lub ofiary z ludzi.
Kręgi w miejscowości Pömmelte, znajdującej się w odległości około 20 kilometrów od Magdeburga zostały odkryte na początku lat 90.
Wówczas z powietrza zauważono ślady starożytnej konstrukcji. Jest to typowy kromlech, czyli megalityczna kolista konstrukcja o średnicy od kilku do kilkudziesięciu metrów. Najbardziej znanym zabytkiem tego rodzaju jest Stonehenge.
Przez długi czas nie prowadzono na obszarze kręgów w Pömmelte szczegółowych badań, jednak gdy naukowcy wreszcie zaczęli prace, natrafili na makabryczne znalezisko.
W obrębie posiadających wspólny środek kręgów znaleziono złamane czaszki i kości ludzkie zakopane w jamach razem z naczyniami, kośćmi zabitych zwierząt i żarnami. Jak wynika z oględzin, szkielety należały do ludzi młodych. Wygląd i ułożenie kości wskazują na to, że ostatnie chwile tych osób były brutalne, a ich ciała zepchnięto lub zrzucono do dołu. Jeden ze znalezionych nastolatków miał związane ręce.
Archeolodzy podejrzewają, że pochowani w dołach posłupowych zostali złożeni w ofierze. Wskazują na to artefakty znalezione w dołach. Jeden z dołów posłupowych wypełniony był popiołem, który jak wskazują badacze, prawdopodobnie pochodzi z drewnianych słupów datowanych na ten sam okres, co ofiara. Portal livescience.com cytuje wypowiedź Andre Spatziera, archeologa z Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków w Badenii-Wirtembergii. Jak stwierdza naukowiec:
Wygląda na to, że pod koniec użytkowania, około 2050 roku p.n.e., wyjęli słupy, złożyli ofiary w dołach posłupowych i prawdopodobnie spalili całe drewno i wrzucili je na powrót do jamy. Tak więc zlikwidowali wszystkie widoczne ślady.
Spatzier wyjaśnił jeszcze, że kręgi w Pömmelte używane były prawdopodobnie jako miejsce rytualne. Podobnie jak w Stonehenge, przy budowie kromlechu uwzględniono przesilenie i równonoc. Cztery wejścia do kręgu ustawiono tak, by uwzględniały pozycje słońca pomiędzy równonocą i przesileniem.
Źródła informacji:
- ‚German Stonehenge’ Yields Grisly Evidence of Sacrificed Women and Children, livescience.com [dostęp 29.06.2018].
- The ring sanctuary of Pömmelte, Germany: a monumental, multi-layered metaphor of the late third millennium BC, „Antiquity”, t. 92, zeszyt 363, [dostęp 29.06.2018].
Najprawdopodobniej kolejne „prasłowiańskie”, a nie „germańskie” rondele….