Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Prawie dwa tysiące lat po erupcji Pompeje odsłoniły kolejny skarb

Pompeje (fot. Kim Traynor, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Kim Traynor, lic. CC BY-SA 3.0 Pompeje (fot. Kim Traynor, lic. CC BY-SA 3.0)

Choć od erupcji Wezuwiusza i zasypania Pompejów w 79 roku n.e. minęły już prawie dwa tysiąclecia, ciągle prowadzone są tam wykopaliska. Właśnie odsłonięty został zaułek z okazałymi domami, w większości nietkniętymi, mimo upływu czasu.

W ostatnich kilku tygodniach dokonano serii odkryć archeologicznych w Pompejach. Prace prowadzone były w celu stabilizacji ścian zagrożonych zawaleniem. Na kolejne znaleziska archeolodzy natrafiali niejako przy okazji. Odnaleziono między innymi kompletny szkielet konia wyścigowego, jednego z niewielu zwierząt odkopanych w tej lokalizacji. Natrafiono także na szkielet małego dziecka w łaźni, która dotąd uważana była za szczegółowo przebadaną. Ostatnim znaleziskiem jest wspomniany zaułek.

Składają się na niego dwupiętrowe domy z balkonami, które zachowały swoje oryginalne kolory. Co ciekawe, na jednym z balkonów nadal leżały przewrócone naczynia z winem. Domy zostaną odtworzone dla zwiedzających, którzy będą mieli, rzadką w Pompejach, okazję przyjrzeć się budynkom posiadającym więcej niż jedną kondygnację.

W związku ze specyfiką erupcji z 79 roku n.e. miasto pokryła znacznie mniejsza warstwa osadu wulkanicznego niż Herkulanum, w którym liczyła ona około 20 metrów, co pozwoliło zachować o wiele więcej wyższych pięter budynków. Pompeje przykryte zostały zaledwie czterometrową warstwą popiołu, co nie zapewniło dobrej ochrony zabudowaniom. Zaułek po zakończeniu prac stanie się częścią nowej trasy wycieczkowej.

Źródła informacji:

‚Alley of balconies’ uncovered at Pompeii in rare find, thelocal.it [dostęp 19.05.2018].

Two-Story Houses With Balconies Unearthed In Ancient City Of Pompeii, Italy, ancientpages.com [dostęp 19.05.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.