Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Tatar i towarzysze. To był jeden z najgłośniejszych procesów stalinowskiej Polski

Stanisław Tatara (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Stanisław Tatara (fot. domena publiczna)

Zeznania wymuszone w trakcie okrutnego śledztwa, absurdalne zarzuty i jasny polityczny cel. Trzeba było zorganizować hucpę, by uderzyć w pozbawionego „czujności rewolucyjnej” Władysława Gomułkę. Co warto wiedzieć o procesie Stanisława Tatara?

Proces generalski (proces generałów) był jednym z najsłynniejszych stalinowskich procesów pokazowych. Toczył się się w dniach 31 lipca –13 sierpnia 1951 roku przed Najwyższym Sądem Wojskowym w Warszawie przeciwko dziewięciu wysokim oficerom „Ludowego” Wojska Polskiego, z przybyłym w październiku 1949 roku do Polski z Londynu byłym zastępcą szefa Sztabu Naczelnego Wodza ds. krajowych gen. Stanisławem Tatarem na czele.

Potocznie proces ten bywa często nazywany procesem Tatara i towarzyszy lub też, od pierwszych liter nazwisk Tatara oraz dwóch jego bliskich współpracowników – Mariana Utnika i Stanisława Nowickiego – procesem TUN.

Spisek w wojsku czy spisek przeciwko Gomułce?

Oficerowie ci zostali oskarżeni o utworzenie w wojsku związku przestępczego, mającego na celu „obalenie przemocą demokratycznego ustroju Państwa Polskiego” (tzw. spisek w wojsku), a także o szpiegostwo na rzecz wywiadu brytyjskiego.

Grób Stanisława Tatara (fot. Mateusz Opasiński, lic. CCA-SA 3.0)

fot.Mateusz Opasiński, lic. CCA-SA 3.0 Grób Stanisława Tatara (fot. Mateusz Opasiński, lic. CCA-SA 3.0)

Zarzuty te były całkowicie nieprawdziwe, a jedyny dowód stanowiły zeznania oskarżonych i świadków, wymuszone w trakcie okrutnego śledztwa, prowadzonego przez oficerów kontrwywiadu wojskowego (Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego, zwanego potocznie „informacją”).

Komentarze (1)

  1. Karolek Odpowiedz

    Obalenie przemocą demokratycznego ustroju? To taki zarzut jak postawiono bez postępowania wszystkim byłym emerytom służb specjalnych i bez sadu odebrano im emerytury? No proszę, historia się powtarza, ale tam był proces, wymuszone wyjaśnienia, ale był proces i były wyjaśnienia, tutaj bez żadnych procesów i bez wyjaśnień, w zarządzonym ” ja w żadnym trybie”…..?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.