Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Zgoda w Szczecinie. Będzie nowe muzeum

Łasztownia przed wojną

fot.domena publiczna Łasztownia przed wojną

Do 2021 roku na Łasztowni ma powstać Morskie Centrum Nauki. Wojewoda zachodniopomorski zatwierdził projekt i wydał pozwolenia. Nowa placówka ma nie tylko gromadzić zbiory, ale także służyć jako przestrzeń interaktywna.

Ostateczny kształt i aranżację Centrum ma zyskać do końca czerwca tego roku. Jednak dzięki wspomnianej decyzji zapewnione są finansowanie i kwestie formalne. Jego budowa ma kosztować około 70 milionów złotych i ruszyć jeszcze w tym roku.

W ramach instytucji działać będzie Muzeum Morskie oraz multimedialne i nowoczesne centrum nauki wyposażone również w stanowiska do przeprowadzania eksperymentów przez odwiedzających – podobnie jak w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Całość koncepcji ma mocno akcentować morską tradycję w Szczecinie, a więc obejmować historię żeglugi, szkutnictwa i portu, ale służyć również – z racji usytuowania tuż nad brzegiem – jako element modnego w ostatnich latach „zwracania się miast do rzek”. W ramach inwestycji ma powstać również taras widokowy czy planetarium.

Projekt Centrum ma opierać się na pomyśle Piotra Płaskowickiego, który w 2011 roku wygrał rozpisany ówcześnie konkurs. Kształt koncepcji sugerował podobieństwo do gdańskiego Centrum Solidarności, chociaż bezpośrednią inspiracją miał być amsterdamski Science Muzeum Nemo. Wszystkie trzy kojarzą się z sunącym statkiem.

Szczecin zacznie przyciągać turystów także nowoczesnym Morskim Centrum Nauki (fot. Renata-Misztal, lic. CC0)

fot.Renata-Misztal, lic. CC0 Szczecin zacznie przyciągać turystów także nowoczesnym Morskim Centrum Nauki (fot. Renata-Misztal, lic. CC0)

Ostateczny wygląd budynku zostanie jednak zaprezentowany dopiero w połowie  tego roku. Z kolei za kształt wystaw i ich organizację odpowiadają Karolina Perrin i Piotr Kossobudzki, którzy mieli duży wpływ na pomysł i działalność Centrum Nauki Kopernik. Ich zadaniem jest przygotowanie spisu eksponatów oraz zaprezentowanie (do końca czerwca) kompletnego pomysłu na wystawę stałą.

Propozycje organizacji nowego Muzeum Morskiego pojawiały się już od lat. Tym razem wygląda na to, że realizacja dojdzie do skutku, a muzeum zyska nowoczesny, otwarty i multimedialny sznyt.

Źródła:

  1. Zgoda na budowę Muzeum Morskiego, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.
  2. Zgoda na budowę Muzeum Morskiego, Centrum Nauki, Onet Szczecin.
  3. Wiemy, co planują pokazać w Morskim Centrum Nauki na Łasztowni, wszczecinie.pl.
  4. http://centrumnauki.eu.
  5. Centrum Nauki, czyli jeszcze lepsze Muzeum Morskie. Jest na co czekać, Gazeta Wyborcza Szczecin.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.