Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Wybitni historycy i przyjaciele Polski usunięci z rady naukowej Muzeum II Wojny Światowej. Zamiast nich – antysemita i rewanżysta?

Marek Chodakiewicz przemawiający na wiecu narodowców w 2014 roku

Marek Chodakiewicz przemawiający na wiecu narodowców w 2014 roku

Do niedawna przy Muzeum II Wojny Światowej funkcjonowało Kolegium Programowe, w którego składzie znajdowała się grupa wybitnych badaczy okresu kampanii wrześniowej i okupacji. Obok takich autorytetów jak prof. Tomasz Szarota (autor cenionej pracy „Okupowanej Warszawy dzień powszedni”) czy prof. Krzysztof Pomian, zasiadali w nim również przyjaciele Polski z zagranicy.

Jednym z członków kolegium był prof. Norman Davies: autor pracy „Powstanie ’44”, która nie tylko w Polsce, ale i na świecie odegrała kluczową rolę dla przywrócenia pamięci o zrywie dokonanym w sierpniu 1944 roku. Przyjmuje się powszechnie, że w znacznym stopniu to zasługą profesora Daviesa jest uświadomienie społeczności międzynarodowej, że w Warszawie wybuchły dwa powstania: a nie tylko powstanie w getcie w 1943 roku.

Członkiem kolegium był także Timothy Snyder. Amerykański historyk i profesor Yale, świetnie władający językiem polskim. Jego książka „Skrwawione ziemie” rzuciła nowe światło na zbrodnie okupantów dokonywane w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym zwłaszcza na zajętych ziemiach Rzeczypospolitej i na narodzie polskim. Ostatnio wydał on także cenioną pracę poświęconą zagładzie Żydów: „Czarna Ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie”.

Jak wynika z wywiadu, udzielonego serwisowi „B2B” przez wicedyrektora muzeum, dr. hab. Grzegorza Berendta, żadnego z tych specjalistów nie zgłoszono do nowo tworzonej rady naukowej placówki. Berendt tłumaczy, że „dyrekcja nie zaproponowała tych nazwisk z jednego powodu. Dlatego, że dział międzynarodowy na wystawie głównej został już zrealizowany”. Wicedyrektor twierdzi, że teraz zespołowi muzeum zależy na uzupełnieniu i udoskonaleniu elementów ekspozycji poświęconych „specyfice polityki okupacyjnej niemieckiej i sowieckiej na terenie Polski”. Trudno zrozumieć tę argumentację, licząc że właśnie wskazana tematyka stanowi obszar specjalizacji prof. Daviesa, a zwłaszcza – prof. Timothy’ego Snydera.

Komentarze (3)

  1. MP Odpowiedz

    Wyrzucili kryptonazistów, bardzo dobrze. Każdy kto narusza sitwy żydowsko-nazistowskie przybliża nas do prawdy.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.