Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Muzeum inne niż wszystkie? W nowo otwartej krakowskiej placówce można podglądać konserwatorów przy pracy!

Siedziba nowej placówki (screen z wideo zamieszczonego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w sewisie yputube.com).

fot.MHK Siedziba nowej placówki (kadr z wideo zamieszczonego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w serwisie youtube.com).

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa posiada ogromne zbiory niezwykłych eksponatów. Instytucja zdecydowała się stworzyć nową placówkę, która ma być niczym skarbiec otwarty dla zwiedzających. Dzięki innowacyjnemu podejściu do przestrzeni wystawienniczej i całego zaplecza technicznego przed zwiedzającymi otwierają się zupełnie nowe możliwości.

Nie ma w Polsce drugiej takiej placówki. Jak możemy przeczytać na stronie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, nowo otwarty obiekt w założeniu miał pomieścić nowoczesne magazyny muzealne oraz pracownie konserwatorskie. Uroczyste otwarcie Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów miało miejsce 6 grudnia wraz z towarzyszącym mu seminarium poświęconym problematyce magazynów muzealnych.

Thesaurus Cracoviensis to zupełnie nowe podejście do tego, czym jest muzeum. Zamiast odgradzać zwiedzających od eksponatów grubymi czerwonymi sznurami i piorunującym wzrokiem pracowników, placówka otwiera dla nich zupełnie nowe przestrzenie. To, co na co dzień widują tylko kustosze i konserwatorzy staje się dostępne dla zwykłego zjadacza chleba. W placówkach MHK widujemy zaledwie maleńki wycinek ogromnych zbiorów instytucji na wystawach stałych i czasowych.

Siedziba nowej placówki (screen z wideo zamieszczonego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w serwisie youtube.com).

Dzięki zaprojektowanym w tym celu specjalnym meblom w Skarbcu możemy wreszcie zobaczyć całą resztę. Jak możemy przeczytać na stronie muzeum, znajdują się wśród nich numizmaty, militaria, obrazy, meble, rzemiosło artystyczne. Na potrzeby nowej placówki wymyślono także ciekawe nazewnictwo:

Poszczególnym magazynom nadano nazwy, które nie tylko informują, ale przede wszystkim nadają magazynom muzealny klimat. I tak magazyn grafiki to Stara biblioteka, magazyn tkanin to Skład bławatny i Garderoba babci, magazyn broni to Arsenał, a magazyn numizmatów to oczywiście Skarbiec.

Zupełnie nową jakością są przeszklone pracownie konserwatorskie. Dzięki temu można podglądać niezwykle ciekawą i to tej pory dla zwiedzających owianą nutką tajemnicy pracę konserwatorów. Można się przyjrzeć restaurowaniu tkanin, obrazów, czy innych skarbów.

Thesaurus Cracoviensis mieści się w Krakowie, przy ulicy Księcia Józefa 337. Na 2000 mkw. zgromadzono w nim 150 000 obiektów. To jednocześnie przestrzeń do udostępniania zbiorów i nowoczesny magazyn muzealny.

Źródła informacji:

  1. Nowe magazyny Muzeum Historycznego Miasta Krakowa dostępne dla widzów, NaszeMiasto Kraków.
  2. Thesaurus Cracoviensis – pierwszy taki magazyn cudów wszelakich, Gazeta Wyborcza Kraków.
  3. Uroczyste otwarcie oddziału Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów, oficjalna strona muzeum.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.