Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Najbardziej archaiczny język w Europie. Używają go nasi najbliżsi sąsiedzi

Litewski skansen - muzeum pod gołym niebem (fot. vietnam-lt, lic. CC0)

fot.vietnam-lt, lic. CC0 Litewski skansen – muzeum pod gołym niebem (fot. vietnam-lt, lic. CC0)

Liczne autorytety potwierdzają przekonanie, że „jest najbardziej archaiczny ze wszystkich języków indoeuropejskich” i że „zachował on swoje archaiczne formy lepiej niż jakikolwiek inny współczesny język indoeuropejski”.

Od czasu, gdy w roku 1897 Karl Brugmann wydał swój Grundriss, czyli zarys gramatyki porównawczej języków indoeuropejskich, język litewski pozostaje ulubieńcem etymologów o romantycznej orientacji.

Łacina Litwinów

Prawdą jest, że słownik języka litewskiego zawiera pewien rdzeń złożony ze słów, które łatwo rozpozna każdy klasyk: vyras („mężczyzna”), saulē („słońce”), mēnuo („księżyc”), ugnis („ogień”), kalba („język”).

Obok liczby mnogiej zachował liczbę podwójną ma długie samogłoski nosowe, deklinację złożoną z siedmiu przypadków i odmianę czasownika, której czasy, koniugacje i tryby przypominają odpowiednie kategorie łaciny.

Podobny od polskiego?

Z drugiej strony jednak, leksyka języka litewskiego zawiera także bogaty element słowiański: galva („głowa”, po rosyjsku gołowa), ranka („ręka”), paukštis („ptaszek”), žiema („zima”), sniegas („śnieg”). Język polski także ma liczbę mnogą, siedem przypadków i samogłoski nosowe. W odróżnieniu od litewskiego większość języków słowiańskich nie utraciła form rodzaju nijakiego.

Niemiecki językoznawca Friedrich Karl Brugmann (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Niemiecki językoznawca Friedrich Karl Brugmann (fot. domena publiczna)

W gruncie rzeczy, podstawowe dla języka litewskiego są takie cechy które dzieli on zarówno z grupą języków bałtyckich, jak i słowiańskich. Gorzko się rozczaruje ten, kto sobie wyobraża, że litewski jest bliskim kuzynem sanskrytu.

Komentarze (2)

  1. Anonim Odpowiedz

    PUTIN WYGRAŁ WYBORY, ROSJA NA TYM PRZEGRAŁA !!! PUTIN UPADNIE, I ROSJA UPADNIE. ŻADEN PREZYDENT ROSJI PO PUTINIE NIE ZDOŁA JUŻ JEJ ODBUDOWAĆ !!!

  2. qwerty Odpowiedz

    „głębokie przywiązanie Litwy do katolicyzmu”
    Nieprawda, sami Litwini przyznają, że chrześcijaństwo jest u nich dopiero 500 lat i dobrze znają swoich dawnych pogańskich bogów.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.