Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

„Falanga walczy, Falanga czuwa, Falanga Żydów z Polski usuwa”. Czym był Obóz Narodowo-Radykalny i jakie hasła głosił?

Falanga (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Falanga (fot. domena publiczna)

Członkowie ONR-u nawoływali do walki z Żydami i „kryptożydami”, za których uważano Polaków „kolaborujących” z Żydami prawdziwymi. To oni właśnie wysunęli pomysł, by wszystkich Żydów wysłać na Madagaskar.

Słynne hasło „Żydzi na Madagaskar” powstało w środowisku przedwojennego ugrupowania ONR-Falanga. Jego autorstwo jest niepewne. Pojawiało się w czasie manifestacji, natrafiamy na nie także w artykule pt. Raport z przyszłości w gazecie „Falanga” z 5 lipca 1938 roku. Znalazło się tam zdanie: „Zakład Oczyszczania Kraju wyśle Żydów na Madagaskar”, co było odwołaniem do syjonizmu – ruchu, który widział dla Żydów szanse na lepszą przyszłość w emigracji z Europy i Stanów Zjednoczonych oraz utworzenie w Palestynie własnego państwa.

Antysemityzm i solidaryzm

Obóz Narodowo-Radykalny (ONR) był skrajnie prawicową organizacją polityczną ocierającą się w swym programie o faszyzm i narodowy socjalizm. ONR powstał 14 kwietnia 1934 roku z rozłamu Sekcji Młodych Stronnictwa Narodowego dokonanego przez lidera dawnego Obozu Wielkiej Polski Jana Mosdorfa.

Partia ta głosiła nacjonalizację kapitału zarówno polskiego, jak i żydowskiego. Odwoływała się do antysemityzmu i solidaryzmu narodowego. Państwo miało mieć ustrój korporacyjny na wzór włoski lub niemiecki. Członkowie ONR to głównie mieszkańcy miast, często młodzież studiująca. Jedną z form działania było organizowanie bojkotu sklepów żydowskich.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.