Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy na Ziemiach Odzyskanych jesteśmy u siebie? Naukowcy we Wrocławiu odpowiedzą na to pytanie

Powojenny plakat propagandowy. (lic. CCA-SA 4.0, autor: Koefbac )

fot.Koefbac (lic. CCA-SA 4.0) Powojenny plakat propagandowy. (lic. CCA-SA 4.0, autor: Koefbac )

Wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia organizuje konferencję poświęconą pierwszym latom funkcjonowania Ziem Zachodnich i Północnych w granicach Polski. Naukowcy poruszą kontrowersyjne tematy.

Wśród zgłoszonych referatów znajdziemy między innymi te poruszające kwestie przejmowania poniemieckiego mienia, słowiańskiej propagandy, czy strachu jako narzędzia kształtującego nową rzeczywistość na Górnym Śląsku.

Organizowana przez Centrum Historii Zajezdnia konferencja zatytułowana „Na swoim? U siebie? Wśród swoich? Pierwsze lata na Ziemiach Zachodnich i Północnych” trwać będzie dwa dni, w czasie których odbędzie się trzynaście paneli gromadzących ponad sześćdziesięciu badaczy.

Zgromadzeni naukowcy zaprezentują najnowszy stan badań nad obszarem Ziem Odzyskanych z dziedziny nauk humanistycznych. Powojenne przesunięcie granic Polski na Zachód zapoczątkowało całą serię procesów i zjawisk, które trwają po dziś dzień. Nad fenomenem ziem włączonych do Polski dyskutować będzie grono naukowców z różnych stron kraju i różnych dziedzin. W materiałach promocyjnych organizator podkreśla jak szeroki i interesujący jest to temat:

Wymiana ludności, odbudowa zniszczonych miast, zerwanie więzi społecznych, oswojenie nowej przestrzeni i przede wszystkim budowa tożsamości, przy jednoczesnym poczuciu tymczasowości i zagrożenia, stanowią bowiem o wspólnym, wyjątkowym i ponadregionalnym doświadczeniu ludności Ziem Zachodnich i Północnych.

Konferencja „Na swoim? U siebie? Wśród swoich? Pierwsze lata na Ziemiach Zachodnich i Północnych” odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2017 r. Wystąpień naukowców będzie można posłuchać we Wrocławiu, w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.