Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Znaleziono czaszkę z epoki żelaza. Naukowcy podejrzewają, że została ona oddzielona od ciała w trakcie rytuału

Czaszka odnaleziona w Somerset (fot. Environment Agency)

Czaszka odnaleziona w Somerset (fot. Environment Agency)

Zupełnym przypadkiem w Somerset dokonano ważnego odkrycia archeologicznego. Pewien Brytyjczyk wybrał się na spacer z psem nad rzekę i odkrył ludzką czaszkę z epoki żelaza. Archeolodzy podejrzewają, że oddzielono ją od reszty ciała w ramach pradawnego rytuału. 

Na wieść o szczątkach z epoki żelaza władze zdecydowały o obniżeniu w rzece poziomu wody, dzięki czemu odsłonięta została okolica znaleziska. Podejrzewano, że w pobliżu miejsca odkrycia czaszki może znajdować się więcej skarbów.

Miejsce starannie przebadali archeolodzy z South West Heritage Trust oraz z Environment Agency. Więcej ludzkich szczątków nie znaleziono. Eksperci natrafili jednak na drewniane słupy wbite w dno rzeki. Podejrzewają oni, że mogą to być pozostałości grobli lub mostku i że ukrywa się ich w mule więcej.

Tuż obok słupów znaleziono czaszkę. Dzięki przeprowadzonym analizom wiadomo, że należała ona do kobiety w średnim wieku (45 lat). Jej właścicielka żyła w późnej epoce żelaza, około 380 – 190 roku p.n.e., czyli jak przypomina brytyjska Environment Agency, kilkaset lat przed pojawieniem się Rzymian w Brytanii. Antropolog badający czaszkę stwierdził, że kobieta, do której należała, cierpiała z powodu choroby dziąseł oraz utraty zębów. Według niego straciła ona życie w wyniku ścięcia jej głowy, lub odcięto ją tuż po śmierci. Jak stwierdza Robert Brunning, archeolog z South West Heritage Trust:

Odcięte głowy nie są niezwykłym odkryciem z epoki żelaza, jednak umieszczenie czaszki na mokradłach, obok drewnianej konstrukcji jest bardzo rzadkie, co prawdopodobnie odzwierciedla praktykę ofiar rytualnych w podmokłych rejonach.

Źródła informacji:

  1. Decapitated Iron Age Skull Found by Dog Walker Is Likely Evidence of Ancient Ritual Sacrifice, newsweek.com.
  2. Iron Age Skull Suggests Sinister Story of Severed Heads Tossed into Wetlands, ancient-origins.net
  3. Human skull found by dog walker sheds light on Somerset’s history, gov.uk.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.