Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Znaleziono czaszkę z epoki żelaza. Naukowcy podejrzewają, że została ona oddzielona od ciała w trakcie rytuału

Czaszka odnaleziona w Somerset (fot. Environment Agency)

Czaszka odnaleziona w Somerset (fot. Environment Agency)

Zupełnym przypadkiem w Somerset dokonano ważnego odkrycia archeologicznego. Pewien Brytyjczyk wybrał się na spacer z psem nad rzekę i odkrył ludzką czaszkę z epoki żelaza. Archeolodzy podejrzewają, że oddzielono ją od reszty ciała w ramach pradawnego rytuału. 

Na wieść o szczątkach z epoki żelaza władze zdecydowały o obniżeniu w rzece poziomu wody, dzięki czemu odsłonięta została okolica znaleziska. Podejrzewano, że w pobliżu miejsca odkrycia czaszki może znajdować się więcej skarbów.

Miejsce starannie przebadali archeolodzy z South West Heritage Trust oraz z Environment Agency. Więcej ludzkich szczątków nie znaleziono. Eksperci natrafili jednak na drewniane słupy wbite w dno rzeki. Podejrzewają oni, że mogą to być pozostałości grobli lub mostku i że ukrywa się ich w mule więcej.

Tuż obok słupów znaleziono czaszkę. Dzięki przeprowadzonym analizom wiadomo, że należała ona do kobiety w średnim wieku (45 lat). Jej właścicielka żyła w późnej epoce żelaza, około 380 – 190 roku p.n.e., czyli jak przypomina brytyjska Environment Agency, kilkaset lat przed pojawieniem się Rzymian w Brytanii. Antropolog badający czaszkę stwierdził, że kobieta, do której należała, cierpiała z powodu choroby dziąseł oraz utraty zębów. Według niego straciła ona życie w wyniku ścięcia jej głowy, lub odcięto ją tuż po śmierci. Jak stwierdza Robert Brunning, archeolog z South West Heritage Trust:

Odcięte głowy nie są niezwykłym odkryciem z epoki żelaza, jednak umieszczenie czaszki na mokradłach, obok drewnianej konstrukcji jest bardzo rzadkie, co prawdopodobnie odzwierciedla praktykę ofiar rytualnych w podmokłych rejonach.

Źródła informacji:

  1. Decapitated Iron Age Skull Found by Dog Walker Is Likely Evidence of Ancient Ritual Sacrifice, newsweek.com.
  2. Iron Age Skull Suggests Sinister Story of Severed Heads Tossed into Wetlands, ancient-origins.net
  3. Human skull found by dog walker sheds light on Somerset’s history, gov.uk.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.