Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Naukowcom z Uniwersytetu w Hajfie udało się odszyfrować jeden z dwóch ostatnich zwojów znad Morza Martwego  

Jaskinie Qumran (fot. Denis Jarvis, lic. CC BY-SA 2.0)

fot.Dennis Jarvis, lic. CC BY-SA 2.0 Jaskinie Qumran (fot. Dennis Jarvis, lic. CC BY-SA 2.0)

Naukowcom z Hajfy udało się pieczołowicie poskładać dziesiątki malutkich fragmentów starożytnego zwoju. Okazało się, że manuskrypt został sporządzony w zaszyfrowanym języku. Teraz wreszcie wiadomo, co zawiera.

W latach 1947-1956 w grotach położonych w pobliżu ruin starożytnej osady Qumran na Zachodnim Brzegu Jordanu prowadzono wykopaliska archeologiczne. Dzięki nim odkryto zbiór dokumentów spisanych po hebrajsku, aramejsku i grecku.

Ich autorami byli przedstawiciele sety należącej do radykalnego odłamu judaizmu, która chcąc w spokoju praktykować swoje wierzenia wycofała się na pustynię. Jej członkowie żyli tam w okresie tak zwanej Drugiej Świątyni 520–20 r. p.n.e.

Przedostatni zwój

Zwoje były przedmiotem badań przez dziesięciolecia, co doprowadziło nawet do pojawienia się nowej gałęzi nauki, zwanej qumranistyką. Teraz naukowcom wreszcie udało się poskładać i odszyfrować zawartość przedostatniego zwoju.

Początkowo badacze myśleli, że zgromadzone kawałki manuskryptu należą do sześciu różnych zwojów. Fragmentów było sześćdziesiąt, niektóre z nich miały zaledwie centymetr kwadratowy, a w dodatku zapisano je w zaszyfrowanym języku.  Dr Eshbal Ratzon i prof. Jonatan Ben-Dov z Katedry Studiów Biblijnych Uniwersytetu w Hajfie zdołali mimo to poskładać i odkodować zwój.

Fragment jednego z najdłuższych zwojów z Qumran (fot. Israel Museum, domena publiczna)

fot.Israel Museum, domena publiczna Fragment jednego z najdłuższych zwojów z Qumran (fot. Israel Museum, domena publiczna)

Okazało się, że jest to 364-dniowy kalendarz, jakiego używała żyjąca na pustyni sekta. Zawiera on także nazwę, jaką jej członkowie nadali dniom stanowiącym moment przejścia pomiędzy porami roku („tekufah”). Kalendarz ten nieco różni się od używanego przez większość Żydów w tamtym okresie.

Naukowcy z Hajfy rozpoczęli pracę nad odszyfrowaniem ostatniego znanego zwoju znad Morza Martwego.

Źródła informacji:

Israeli Researchers Decipher One of Last Two Undecoded Dead Sea Scrolls, haaretz.com.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.