Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Manipulacja symbolem Auschwitz. Skandal z Telewizją Republika w roli głównej

Brama główna Auschwitz II (Birkenau). Utworzone na tych terenach państwowe Muzeum wciąż reaguje na skandaliczne wykorzystywanie bolesnych symboli z czasów wojny.

fot.Stanislaw Mucha / CC-BY-SA 3.0 Brama główna Auschwitz II (Birkenau). Utworzone na tych terenach państwowe Muzeum wciąż reaguje na skandaliczne wykorzystywanie bolesnych symboli z czasów wojny.

Napis nad bramą hitlerowskiego obozu zagłady znają wszyscy. Ale nie wszyscy potrafią uszanować bolesne historyczne symbole. Czyżby Telewizji Republika marzyło się kolejne Auschwitz?

Reakcja na wykorzystanie przez Telewizję Republika grafiki stylizowanej na pamiętny napis była natychmiastowa. Wstyd i hańba – tak określono zachowanie reporterów. Nie oszczędzono również autora skandalicznego obrazka, Wojciecha Kokrucia.

Grafika „Reparacje czynią wolnym” zamiast „Praca czyni wolnym” ukazała się na oficjalnym koncie telewizji na Twitterze w ubiegłą niedzielę jako element zapowiedzi materiału Bartłomieja Janickiego. Co chcieli przekazać Polakom autorzy karygodnego pomysłu?

Dopisek u dołu plakatu „Ordnung muss sein” (porządek musi być) dolał oliwy do ognia. Róża Thun z Platformy Obywatelskiej oficjalnie wygłosiła opinię, jakoby było to nawoływanie do kolejnego Auschwitz. Głos zabrało również samo Muzeum Auschwitz-Birkenau subtelnie wskazując na niski poziom moralny ludzi szafujących takimi symbolami. Czy sprawa będzie miała swój dalszy ciąg w sądzie?

Źródła:

 1. Violetta Baran, Skandaliczna grafika Telewizji Republika. Jest reakcja Muzeum Auschwitz-Birkenau, Wirtualna Polska.
 2. Adam Styczek, Skandaliczna grafika Telewizji Republika. „Marzy się w Polsce kolejne Auschwitz”, Wirtualna Polska.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

   Komentarze (4)

   1. Bialy Odpowiedz

    „Czyżby Telewizji Republika marzyło się kolejne Auschwitz?” Co to za brednie?! Kolejne Auschwitz to mogą ZROBIĆ TYLKO NIEMCY! A plakat ma przypomnieć Niemcóm ich historię! O której tak skrupulatnie próbują zapomnieć! Tak, należą się Polsce reparacje wojenne! I ZWROT UKRADZIANYCH dóbr kultury!

   2. Piotr Odpowiedz

    Powoływanie się na antypolską wp jest dziwne. Powołajcie się jeszcze na newsweeka. Napis ma zwrócić uwagę na nie tylko brak reparacji Niemców dla Polaków (dla Żydów są), ale też ciągłe zakłamywanie historii przez Niemców, np. pisanie o polskich obozach.

   3. Mariusz Cieślak Odpowiedz

    A Róża jest adwokatem Niemców – nie Polaków… Ona obrazila mnie i moich przodków którzy zgineli w niemieckich nazistowskich obozach zagłady!!!

   4. Dragon Odpowiedz

    Nie hitlerowski obóz tylko NIEMIECKI obóz bo hitlerowcy to nie byli kosmici w końcu nazywajcie rzeczy po imieniu a artykuł mierny wręcz płytki prowokacyjny

   Dodaj komentarz

   Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.