Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Wałęsa wyszydzał karierowiczów, którzy nie potrafią się pożegnać ze stanowiskami. Miał na myśli między innymi… Jarosława Kaczyńskiego

Lech Wałęsa (fot. Bobolus, lic. CCA-SA 3.0)

fot.Bobolus, lic. CCA-SA 3.0 Lech Wałęsa (fot. Bobolus, lic. CCA-SA 3.0)

„Władza ma to do siebie, że nikt jej nie chce oddać” – podkreślał prezydent Lech Wałęsa w 1991 roku. Mówił między innymi o Jarosławie Kaczyńskim.

„Niektórych trzeba traktorem wyciągać ze stanowisk, tak w nich zasmakowali”. Lech Wałęsa wyraził się w ten sposób w wywiadzie opublikowanym w „Głosie Wybrzeża” z 12 października 1994 roku, oceniając zachowanie Jarosława Kaczyńskiego i Jacka Merkla.

Dzień wcześniej, w wywiadzie udzielonym radiowej Jedynce, powiedział na ten sam temat: „Władza ma to do siebie, że nikt jej nie chce oddać”.

Dymisje bez sentymentów

Osoby, których te wypowiedzi dotyczyły, były do niedawna najbliższymi współpracownikami Wałęsy i pracowały dla niego w Kancelarii Prezydenckiej. Nie po raz pierwszy okazało się jednak, iż prezydent nie ma przyjaciół, a najwierniejszych nawet podwładnych traktuje jak „zderzaki”, które należy wymieniać często i bez sentymentów. Co smutniejsze, robił to w niezbyt eleganckim stylu, a zainteresowani częstokroć dowiadywali się o własnej dymisji z prasy, radia bądź telewizji.

Jednak nie chciał zabrać zabawek

Warto może porównać tę wypowiedź z późniejszym zachowaniem Wałęsy w czasie bezpardonowej walki o reelekcję w 1995 roku i równocześnie z wcześniejszą deklaracją z roku 1991: „Jestem elektrykiem, potrafię wiele innych rzeczy robić i jestem gotów wziąć natychmiast swoje zabawki i iść do innej pracy”.

Obietnicę tę składał w chwili, gdy najwyraźniej nie zdążył jeszcze „zasmakować” w piastowaniu stanowiska (20 grudnia 1991, TVP 1, godz. 20.00).

Źródło:

Powyższy tekst ukazał się pierwotnie jako jedno z haseł Leksykonu polskich powiedzeń historycznych. Pozycja autorstwa Macieja Wilamowskiego, Konrada Wnęka i Lidii A. Zyblikiewicz została opublikowana nakładem wydawnictwa Znak w 1998 roku.

Tytuł, lead, ilustracje wraz z podpisami, wytłuszczenia, podział akapitów oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst poddano podstawowej obróbce redakcyjnej.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.