Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy Hitler odciął sobie jądro? Czy był ćpunem? Norman Davies pochyla się nad psychiką zdegenerowanego dyktatora

Adolf Hitler

Adolf Hitler

Chociaż istniejące dowody są ze sobą sprzeczne, jego życie seksualne musiało być albo doskonale wysublimowane, albo obrzydliwie perwersyjne. We wszystkich stadiach jego błyskotliwe uwertury paraliżował strach przed niepowodzeniem.

Podobno wkrótce po zajęciu Austrii przez armię niemiecką w marcu 1938 roku Adolf Hitler wydał dowódcy Wehrkreis XVII rozkaz zniszczenia wsi Dollersheim w ramach „ćwiczenia w strzelaniu do celu”.

Mieszkańców ewakuowano, a wszystkie zabudowania we wsi – z cmentarzem włącznie – zamieniono za pomocą artylerii w kupę gruzów. Przyczyn tej bestialskiej operacji należy zapewne upatrywać w tym, że ojciec Hitlera i babka ze strony ojca, Maria Anna Schickelgruber, byli pochowani w Dollersheim i że Hitler właśnie poznał pewne fakty z młodości swojego ojca.

Według raportu gestapo, młoda Fräulein Schickelgruber poczęła ojca Hitlera w czasie, kiedy jako niezamężna dziewczyna była służącą w pewnym żydowskim domu. Implikacje tego odkrycia były – z punktu widzenia Hitlera – wielce niepokojące.

Na podstawie tego incydentu, a także innych wskazówek, można sądzić, że Hitlera dręczyło dotkliwe poczucie tłumionej winy, wstydu i nienawiści do samego siebie, wynikającej z jego pochodzenia, jego krwi, jego ciała i jego charakteru. Nie trzeba brać rozmaitych sprzecznych dowodów dosłownie, żeby dojść do wniosku, iż Hitler jest pierwszorzędnym przedmiotem badań dla „psychohistorii”.

Pocztówka pamiątkowa z okazji Dnia Wehrmahtu dla żołnierzy Wehrkreis XVII

Pocztówka pamiątkowa z okazji Dnia Wehrmahtu dla żołnierzy Wehrkreis XVII

„Hitler ma tylko jedno z jaj; Göring – dwa, małe, że aż strach”

Szczególnie interesująca – a może też istotna dla opisu stanu umysłu Hitlera podczas wojny – jest jego rozszalała hipochondria. Wiatach 1936-1945 bezgranicznym zaufaniem obdarzał lekarza podejrzanego autoramentu, niejakiego doktora Theo Morella, który mu stale aplikował potężne dawki glukozy, witamin, leków energizujących i pobudzających apetyt, uspokajających, nasennych i przeciwskurczowych – na ogół w formie zastrzyków dożylnych. Z powodu obsesji na punkcie wzdęć Hitler uzależnił się od wielkiej codziennej dawki pigułek przeciwko powstawaniu gazów, na bazie atropiny i strychniny.

Rywale Morella bezskutecznie donosili oficerom Gestapo, że osobisty lekarz wodza systematycznie go truje.

Żołnierze miewają intuicję. W którymś momencie drugiej wojny światowej, maszerując w rytm wspaniałych taktów marsza Colonel Bogey, jakiś brytyjski żołnierz ułożył taki oto niezapomniany refren:

‚itler – ‚as only got one ball; Goring has two, but far too small, ‚immler – is rather sim’ler, But Gerballs – ‚as no balls – at all.

(Hitler ma tylko jedno z jaj; Göring – dwa, małe, że aż strach. Himmler – chyba tak samo, A Goebbels jest całkiem bez jaj).

Kościół i cmentarz w opuszczonej wsi Dollersheim (fot. GuentherZ; lic. CC ASA 3,0)

Kościół i cmentarz w opuszczonej wsi Dollersheim (fot. GuentherZ; lic. CC ASA 3,0)

„Albo doskonale wysublimowane, albo obrzydliwie perwersyjne”

Sedno w tym, że kiedy w dwadzieścia lat później władze sowieckie wydały raport z rzekomej autopsji zwłok Führera, napisano tam: „brak lewego jądra”. Raport nosił ślady poprawek naniesionych przez KGB i nie został potwierdzony przez innych świadków. Ale niektórzy historycy potraktowali go poważnie. Ponieważ wrodzony brak jednego jądra zdarza się rzadko, wywnioskowali, że Hitler musiał się sam okaleczyć w akcie samo-kastracji.

Tajemnicy nie rozwiało udostępnienie archiwów KGB po roku 1990. Obserwacje nie kończą się jednak na świadectwie fizycznym. Liczne aspekty zachowania się Hitlera wskazują, że pod zewnętrzną powłoką skromności kryło się coś ohydnego. Nie pozwalał mówić w swojej obecności o niczym, co choćby lekko dotyczyło spraw seksu. Żył w głębokim strachu przed kazirodztwem. Manifestował swój wstręt wobec wszelkich „brudów”.

Chociaż istniejące dowody są ze sobą sprzeczne, jego życie seksualne musiało być albo doskonale wysublimowane, albo obrzydliwie perwersyjne. We wszystkich stadiach jego błyskotliwe uwertury paraliżował strach przed niepowodzeniem. Bez przerwy też uprawiał flirt z samobójstwem.

W swoim zamiłowaniu do politycznego rytuału oddawał się praktykom będącym wszelkiego rodzaju parodiami rytuałów pseudokatolickich. A nade wszystko czuł bezwzględny przymus ciągłego powtarzania, że historia albo historia Niemiec, albo Bóg, albo ktokolwiek czy cokolwiek uznali, iż jest würdig – wart. Należy przypuszczać, że buzujący w nim wrzący kocioł nienawiści do siebie samego rozpalał zewnętrzną nienawiść, którą przelewał na Żydów, Słowian, komunistów, homoseksualistów i Cyganów – a w końcu, na same Niemcy.

Źródło:

Powyższy tekst ukazał się pierwotnie w ramach monumentalnej pracy profesora Normana Daviesa: Europa. Rozprawa historyka z historią (w przekładzie Elżbiety Tabakowskiej, Znak 2010).

Tytuł, lead, ilustracje wraz z podpisami, wytłuszczenia oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst został poddany podstawowej obróbce redakcyjnej, w celu wprowadzenia częstszego podziału akapitów.

Polecamy najlepsze książki Normana Daviesa:

Komentarze (3)

 1. Przemysław Lipowski Odpowiedz

  Po przeczytaniu kilku artykułów publikowanych na twojahistoria.pl autorstwa Normana Davisa stwierdzam, że facet nie jest rzetelnym historykiem. Wcześniej wyczytałem bzdurę o tym jakoby Hitler był absolwentem ASP (nie przyjęto go na studia), a teraz jakieś bzdury o rzekomym samookaleczeniu (jądro stracił podczas I WŚ).

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Panie Przemysławie, ale po czym Pan stwierdza, że to bzdury? Ma Pan argumenty przeciw temu, co pisze prof. Davies, np. innych historyków? Pozdrawiamy.

   • Przemysław Lipowski Odpowiedz

    O tym, że nie dostał się na studia można wyczytać choćby w Wikipedii – cytuję: „W roku 1907 i 1908 próbował bezskutecznie dostać się do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, aby studiować malarstwo”. Na Discovery History emitowany był dość rzetelny film dotyczący Hitlera, w którym potwierdzono, że po bitwie lekarze musieli amputować mu jedno jądro ze względu na odniesione rany.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.