Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Jest szansa na poznanie tożsamości dwóch polskich lotników, którzy polegli w czasie II wojny światowej

Jeden z najsłynniejszych polskich pilotów wszech czasów - Stanisław Skalski (fot. domena publiczna).

fot.domena publiczna Jeden z najsłynniejszych polskich pilotów wszech czasów – Stanisław Skalski (fot. domena publiczna).

Nadal nie odnaleziono szczątków 240 polskich pilotów, którzy zaginęli w czasie wojny na Zachodzie. Dzięki staraniom specjalistów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie jest szansa, że poznamy tożsamość i miejsce pochówku przynajmniej dwóch z nich.

Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzili poszukiwania na cmentarzu znajdującym się w belgijskim Lommel. W miejscowości tej znajduje się największa polska nekropolia w Belgii.

Ten cmentarz wojskowy powstał w 1946 roku, gdy na terenie całej Belgii zaczęto ekshumować poległych Polaków i przenosić ich w jedno miejsce. Łącznie w Lommel pochowano 257 osób. Wśród pogrzebanych są przede wszystkim żołnierze z dywizji generała Maczka oraz 24 lotników, w tym dwóch, których tożsamości do tej pory nie ustalono.

Genetyka w służbie historii

W trakcie prac grupy z PUM naukowcy odnaleźli szczątki dwóch niezidentyfikowanych osób. Przez zachowanie fragmentów kurtek mundurowych pilotów RAF oraz kamizelek ratunkowych można ich zidentyfikować jako lotników. Przypuszczalnie są to członkowie załogi bombowca.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.