W Danii odkopano zaginioną średniowieczną wieś, a w niej płytki z rysunkami księdza
Duńscy archeolodzy odnaleźli opisaną w źródłach z jedenastego wieku wieś na wyspie Zelandia, obok miasta Tollerup. Badacze nie mają pojęcia, dlaczego nagle została ona porzucona.
W trakcie wykopalisk znaleziono zabudowania gospodarcze datowane pomiędzy rokiem 1400, a 1600. Wyszczególniono pozostałości trzech dziedzińców, które zostały zinterpretowane jako centralny punkt wioski.
Nie wiadomo, dlaczego zabudowania zostały porzucone, jednak duńskie źródła świadczą o tym, że osadnictwo w tym miejscu istniało już blisko tysiąc lat temu.
Duński męczennik, król Kanut IV, który panował w latach 1080-1086, w 1085 roku zapisał w liście wioskę miejscowemu biskupowi. Zachowane dokumenty podatkowe poświadczają istnienie na tym terenie sześciu gospodarstw i dworu.
Rozmiar piwnic tego ostatniego (50 metrów kwadratowych) pozwala przypuszczać, że przechowywano w nich daninę zebraną na poczet podatków. Ponadto pozostałości architektoniczne sugerują, że budynek był dwupiętrowy. Archeolożka z Roskilde Museum w Danii, Gunvor Christiansen, stwierdza:
W porównaniu z innymi gospodarstwami z tego okresu, możemy zauważyć, że jedno z nich musiało być dworem, o którym wspominają źródła pisane.
W Danii rzadko znajdowane są domy z okresu średniowiecza. Badacze częściej trafiają na te z epoki kamienia lub brązu. Nils Engberg z tamtejszego Muzeum Narodowego tłumaczy to zjawisko zmianą sposobu budowy. Jako, że wcześniej jako materiał wykorzystywano drewno, z czasem zaczęło go brakować w kraju i wprowadzono zakaz ścinania drzew.
Z czasem zaczęto zatem wznosić konstrukcje kamienne. Z punktu widzenia badań nad przeszłością rozwiązanie to nie było najlepsze – stare domy rozbierano i materiał wykorzystywano na kolejne budowle. Z tego względu odkrycie zaginionej wioski bardzo cieszy specjalistów. W zabudowaniach archeolodzy odnaleźli wiele przedmiotów codziennego użytku, w tym kamienie młyńskie i pozostałości pługa. Odkopano także pozostałości glinianej podłogi, piec oraz płytki ceramiczne z motywami religijnymi chrześcijańskimi.
Pani Aleksandro Zaprutko-Janicka proszę poprawić błąd w ostatnim zdaniu. ”Odkopano także pozostałości glinianej podłogi, piec oraz płytki ceramiczne z motywami religijnymi chrześcijańskimi.” powinno być Odkopano także pozostałości glinianej podłogi, piec oraz płytki ceramiczne z motywami RELIGII CHRZEŚCIJAŃSKIEJ .
Pozdrawiam