Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy to możliwe, że archeolodzy w Chinach odnaleźli doczesne szczątki Buddy?

Posągi Buddy (fot. Oliver Spalt, lic. CCA 2.0 Generic)

fot.Oliver Spalt, lic. CCA 2.0 Generic Posągi Buddy (fot. Oliver Spalt, lic. CCA 2.0 Generic)

Niepozorna ceramiczna skrzynka znaleziona w okręgu Jingchuan w Chinach wywołała ogromne poruszenie. Według inskrypcji, jaka się na niej znajduje, w środku umieszczone zostały skremowane szczątki Buddy.

Budda Śakjamini, żyjący w latach około 563-483 p.n.e., urodził się w rodzinie panującej w niewielkim kraju w północnych Indiach. Książę postanowił jednak porzucić luksusy i uciec od cierpienia. W tym celu przez lata poświęcił się różnym praktykom medytacyjnym oraz ascezie.

Budda znany jest jako twórca systemu filozoficzno-religijnego, zwanego buddyzmem, opierającego się na Czterech Szlachetnych Prawdach oraz Ośmiorakiej Ścieżce prowadzącej do wyzwolenia z cierpienia.

Kiedy zmarł, jego szczątki złożono do żelaznej trumny, z żelaznym wiekiem, wypełnionej olejem sezamowym i umieszczono na stosie. Według tradycji po ugaszeniu stosu, wewnątrz trumny znaleziono siedem nieosmalonych dużych fragmentów kości (cztery zęby, sklepienie czaszki, dwa obojczyki) oraz drobne fragmenciki. Szczątki Buddy uznano za relikwie.

Posąg Buddy w Wietnamie (fot. domena publiczna)

fot.Alkov Posąg Buddy w Wietnamie (fot. domena publiczna)

Inskrypcja umieszczona na ceramicznym pudełku głosi, że dwóch mnichów, Yunjiang i Zhiming, przez dwadzieścia lat gromadziło ponad dwa tysiące fragmentów szkieletu Buddy. Następnie pochowali je w świątyni w 1013 roku. Oprócz skrzynki znaleziono w tym samym miejscu dwieście sześćdziesiąt buddyjskich posągów, o których brak informacji w inskrypcji. Badający miejsce archeolodzy nie są jednak pewni, czy zostały one pogrzebane w tym samym czasie, co rzekome szczątki Buddy.

Na posągi oraz skrzynkę z inskrypcją zawierającą fragmenty kości natrafiono po raz pierwszy w 2012 roku. Mieszkańcy okręgu Jingchuan, żyjący w wiosce Gongchi znaleźli je w trakcie naprawiania dróg.

Źródła:

  1. BREAKING: Remains of Buddha Found? 2,500-Year-Old Cremated Bones with Revealing Inscription Unearthed in China.
  2. ‘Buddha’s remains’ are found in ceramic box buried by ancient monks, metro.co.uk.
  3. Buddha’s Remains? Cremated Human Discovered in Inscribed Box Alongside Hundreds of Ancient Statues in China, newsweek.com.
  4. Cremated Remains of the ‚Buddha’ Discovered in Chinese Village, licescience.com.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.