Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Alarmujące wieści z Londynu. Czy polska Enigma trafi na sprzedaż?

Egzemplarz Enigmy znajdujący się w Warszawie.

fot.Niels Elgaard Larsen, lic. CC BY-SA 3.0 Egzemplarz Enigmy znajdujący się w Warszawie.

Polscy bohaterowie, którzy złamali niemieckie szyfry, w czasie drugiej wojny światowej z narażeniem życia wywieźli ją na Wyspy Brytyjskie. Ich poświęcenie odchodzi jednak w niepamięć. Z powodu problemów finansowych słynna Enigma najprawdopodobniej trafi pod młotek.

Działający od siedemdziesięciu lat Instytut Piłsudskiego w Londynie, niezależna organizacja charytatywna powstała w 1947 roku, bez wsparcia finansowego zapewne zniknie, a jej bezcenne zbiory trafią na licytację.

W Instytucie Józefa Piłsudskiego złożono materiały archiwalne, publikacje i eksponaty muzealne dotyczące współczesnej historii Polski. Niewątpliwie najcenniejszym z nich jest unikatowa, zbudowana na polskim schemacie maszyna Enigma, wywieziona z Francji w 1940 roku przez Mariana Rejewskiego.

Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, jeszcze przed wybuchem wojny odtworzyli system wewnętrznych połączeń Enigmy. W 1938 roku w ośrodku w Pyrach skonstruowali szereg urządzeń do szybkiego odczytywania niemieckich depesz, a także własną replikę Enigmy. To właśnie ta maszyna znajduje się w Instytucie Józefa Piłsudskiego… zapewne do czasu.

Niepewny los placówki

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.