Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Kupił Enigmę za równowartość 100 euro. Zarobił ogromne pieniądze

fot.Robert Malmgren, CC BY-SA 3.0 Wybrane modele Enigmy na wystawie w amerykańskim Muzeum Narodowym Kryptografii.

O niewiarygodnym szczęściu może mówić pewien profesor kryptografii, który przechadzał się po pchlim targu w Rumunii. Dzięki swojej wiedzy w sprzedawanym tam urządzeniu rozpoznał oryginalną Enigmę z czasów II wojny światowej. Najwyraźniej nie dał po sobie poznać, że zna prawdziwą wartość maszyny, bo kupił ją za śmieszne pieniądze.

Enigma została w ostatnich dniach sprzedana przez dom aukcyjny Artmark. Nabywca był gotów zapłacić za nią aż 45 000 euro (około 51 000 dolarów). Tym sposobem tajemniczy profesor zadziałał w myśl zasady „tanio kupić, drogo sprzedać”. Model, o którym mowa, to Enigma 1 wykonana przez firmę Heimsoeth & Rinke w roku 1941. Wciąż działa i posiada oryginalne opakowanie. Trafiła do Rumunii dzięki sojuszowi, który kraj ten zawarł z Niemcami w czasie wojny.

Enigma to najsłynniejsza maszyna szyfrująca zaprojektowana przez Artura Scherbiusa i produkowana przez wytwórnię, którą założył on wraz z Richardem Ritterem. Komercyjnie była ona używana już od lat 20. XX wieku, ale na znaczeniu zyskała właśnie w czasie II wojny światowej.

Do szyfrowania wykorzystywali ją Niemcy oraz ich sojusznicy. W 1932 roku naukowcy pracujący w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego jako pierwsi z sukcesem dokonali prób dekodowania przesyłanych Enigmą wiadomości. Ich odkrycia odegrały znaczącą rolę po 1939 roku.

Źródło:

Komentarze (1)

  1. Wenden Wrocław Odpowiedz

    Polsce Enigma niepomogla tak jak że anglicy wiedzieli o pakcie między Niemcami a związkiem Radzieckim a nam nie powiedziała

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.