Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy strażnik z Majdanku wreszcie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności? 96-letni Niemiec postawiony w stan oskarżenia

Wieża strażnicza na Majdanku - jedna z tych, na których pracował oskarżony. Fotografia z 2013 roku.

fot.Jolanta Dyr, lic. CC BY-SA 3.0 pl Wieża strażnicza na Majdanku – jedna z tych, na których pracował oskarżony. Fotografia z 2013 roku.

Prawie stuletni Niemiec usłyszał zarzuty prokuratury, że „działał świadomie i chętnie przy dokonywaniu okrucieństw”. Uczestniczył w największym mordzie Holokaustu. Czy teraz wreszcie odpowie za śmierć tysięcy więźniów?

Jak poinformowała w piątek prokuratura we Frankfurcie nad Menem, 96-letni obywatel Niemiec został postawiony w stan oskarżenia. Mężczyzna był strażnikiem w obozie zagłady KL Lublin-Majdanek i miał brać udział w masowych mordach dokonywanych przez III Rzeszę.

74 lata temu ten zaledwie 22-letni wówczas chłopak (prokuratura nie zdradziła jego personaliów) wstąpił na służbę do SS. Odbywał ją od sierpnia 1943 roku do stycznia 1944 roku. Właśnie tego okresu dotyczy akt oskarżenia.

Mężczyźnie udowodniono udział w tzw. „Aktion Erntefest” („Dożynki”), uważanej za największy masowy mord Holokaustu. 3 listopada 1943 roku oprawcy zabili 17 tysięcy Żydów. Najwyższy oficer SS odpowiedzialny za masakrę na ziemi, Jacob Sporrenberg, został stracony w 1952 roku w Warszawie. Oskarżony 96-latek z Frankfurtu w czasie egzekucji miał pełnić służbę na wieży wartowniczej.

„Działał świadomie i chętnie”

Zarzuty wobec mężczyzny wysunięto na podstawie śledztwa prowadzonego od 2015 roku przez specjalne biuro niemieckiego ministerstwa sprawiedliwości, zajmującego się sprawami zbrodni wojennych. „Oskarżony wiedział o dokonywanych w obozie okrucieństwach i odbywającej się tam masowej zagładzie bezbronnych więźniów, wynikającej z nieludzkiej ideologii” – informuje prokuratura i dodaje: „[…] jako członek personelu obozu działał świadomie i chętnie przy dokonywaniu okrucieństw”.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.