Rozpoczyna się III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski
Dzisiaj rozpoczyna się III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, który będzie trwać do 14 października. Co pięć lat z całego świata zjeżdżają się do Krakowa naukowcy badający historię, sztukę i kulturę naszego kraju, by wymieniać się poglądami. W kongresie weźmie udział około 600 uczestników z niemal 40 krajów.
Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania jest „Dawna Rzeczpospolita: historia – pamięć – dziedzictwo”. Badacze będą dyskutować o niezwykłym fenomenie dawnej Rzeczpospolitej oraz jej wpływie na późniejsze dzieje Polski i Litwy. Profesorowie Andrzej Chwalba i Krzysztof Zamorski tak wyjaśniają przesłanie kongresu:
Podczas obrad pragniemy pochylić się nad dziejami nowożytnego Państwa Polsko-Litewskiego na tle powszechnym i spróbować odpowiedzieć m.in. na pytanie – na ile Dawna Rzeczpospolita była państwem unikalnym, a na ile jej dzieje były podobne do historii państw sąsiednich czy też leżących w innych częściach Europy i świata.
W ostatnim dniu kongresu odbędzie się sesja naukowa zatytułowana „Dawna Rzeczpospolita: Dziedzictwo, które łączy czy dzieli”. Dyskusję, w której wezmą udział naukowcy z Litwy będą profesorowie Michał Kopczyński (Muzeum Historii Polski) i Igor Kąkolewski.
Organizatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Historyczne, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, a współorganizatorami Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Muzeum Historii Polski, Międzynarodowe Centrum Kultury. Obrady będą się odbywać w Auditorium Maximum.
Szkoda,że tak ciekawych wydarzeń nikt nie komentuje.
@Andrzej Sawa: Szanowny Panie Andrzeju, dlatego staramy się na bieżąco o wszystkim informować, a także komentować. Podsumowanie z tego wydarzenia oraz opinię znajdzie Pan u nas, w tym artykule:
http://twojahistoria.pl/2017/10/15/zakonczyl-sie-iii-kongres-zagranicznych-badaczy-dziejow-polski-podsumowuje-go-dla-nas-prof-andrzej-chwalba/
Pozdrawiamy :)