Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Chcesz podarować naprawdę niezwykły prezent? Dwa średniowieczne złote pierścionki mogą być twoje

Pierścienie odnalezione w Dorset. Fotografia z materiałów domu aukcyjnego.

fot.Duke Auctioneers Pierścienie odnalezione w Dorset. Fotografia z materiałów domu aukcyjnego.

Zaręczyny, rocznica ślubu, a może dzień matki? Niezależnie jaką wybierzesz okazję, ten upominek spodoba się każdej miłośniczce średniowiecza. Musisz tylko uzbroić się… w spory zapas gotówki.

Anonimowy poszukiwacz skarbów z hrabstwa Dorset w południowej Anglii natrafił w polu na dwa wykonane ze złota pierścionki, datowane na przełom XIV i XV stulecia. Znajdowały się one w tym samym miejscu, włożone jeden w drugi. Większy pierścień jest z rodzaju tych, które noszono na rękawiczkach. Mniejszy z kolei musiał się znajdować na tym samym palcu, ale pod materią okrywającą dłonie. Według znalazcy, nie zachowały się żadne ślady rękawic ani kości. Wyłącznie drogocenne ozdoby, które namierzył z pomocą wykrywacza metalu.

Zgodnie z sięgającą czasów średniowiecza tradycją prawną, w Anglii decyzje co do wszelkich znalezisk, na które trafiają prywatne osoby podejmują koronerzy – ci sami urzędnicy, których zadaniem jest poświadczanie przyczyny zgonu.

W tym przypadku koroner stwierdził, iż pierścienie nie interesują muzealników, a w związku z tym: mogą pozostać w rękach znalazcy, z prawem do dowolnego dysponowania nimi. Właśnie z tego względu opisane elementy biżuterii trafiły na aukcję, prowadzoną przez dom Duke’s Auctioneers z Dorchester.

Pierścienie na zdjęciach z materiałów domu aukcyjnego: większy z lewej i mniejszy z prawej.

fot.Duke’s Auctioneers Pierścienie na zdjęciach z materiałów domu aukcyjnego: większy z lewej i mniejszy z prawej.

Większy pierścień ma średnicę 22 milimetrów i waży 3,6 grama. Zdobią go cztery okrągłe ornamenty z motywem gwiazdy. Mniejsze ze znalezisk ma 19 milimetrów średnicy i waży 1,9 grama. Ozdobiono je gotycką literą R – stanowiącą być może inicjał właściciela. Przedmioty, według domu aukcyjnego, reprezentują styl francuski i mogły należeć do przybysza z kontynentu.

Aukcję zaplanowano na 12 października. Duke’s Auctioneers spodziewają się uzyskać na niej przynajmniej 25 000 funtów (ok. 120 000 złotych). Wartość większego pierścienia oszacowano na 20 000 funtów, mniejszego zaś – na 5000.

Źródła informacji:

  1. Gears of Biz;
  2. Daily Mail;
  3. Duke’s Auctioneers.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.