Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odkryto srebrne monety sprzed 350 lat. Były schowane przed Szwedami

Zamek w Człuchowie

fot.CC BY-SA 3.0 PL Zamek w Człuchowie

Srebrne monety z połowy XVII wieku zostały odkryte podczas wykopalisk w Człuchowie. Zostały ukryte podczas potopu szwedzkiego.

Osiemnaście monet odkrył wewnątrz wieży obronnej znajdującej się na przedzamczu zamku człuchowskiego archeolog Maciej Kurdwanowski. Odkrywcy uważają, że zostały ukryte tam w latach 1655-56, podczas oblężenie twierdzy przez Szwedów.

Zamek w Człuchowie bardzo długo bronił się przed szwedzkim wojskiem. Twierdza padła dopiero, kiedy zamarzło pobliskie jezioro, pozwalając Szwedom podejść pod mury obronne. Ze względu na szczupłość sił obrońców, ten odcinek był słabo obsadzony, co pozwoliło przeciwnikowi opanować warownię.

Jak podaje PAP, wśród numizmatów są orty Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza i księcia pruskiego Jerzego Wilhelma oraz jedna moneta o nominale 10 krajcarów arcyksięcia Austrii Leopolda V. Ówcześnie za jedną ortę można było kupić nawet kilkanaście kur.

Monety do końca września można oglądać w Muzeum Regionalnym w Człuchowie. Wykopaliska na zamku są prowadzone przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego od 2008 roku.

Źródło:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.