Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Eksponaty z Auschwitz zostaną pokazane w Europie i Ameryce Północnej

fot.CC-BY-SA 3.0 Okulary pomordowanych w obozie (zdjęcie z roku 1945 roku).

Po raz pierwszy od wyzwolenia obozu odbędzie się objazdowa wystawa monograficzna, która pozwoli milionom mieszkańców 14 miast na dwóch kontynentach zobaczyć ponad 600 eksponatów. W większości pochodzą one ze Zbiorów Muzeum Auschwitz.

Do tej pory przedmioty upamiętniające zagładę Żydów były wypożyczane do różnych instytucji. Wystawa o podtytule „Nie tak dawno, nie tak daleko” jest jednak pierwszym projektem na taką skalę. Zwiedzający będą mogli zobaczyć między innymi oryginalny barak z Auschwitz III-Monowitz czy niemiecki wagon towarowy „Model 2” (takimi wagonami deportowano Żydów z gett, a później ośrodków zagłady). Projekt ma przybliżyć losy nie tylko samych ofiar, ale także nawiązać do ich oprawców.

Prezentowana kolekcja ma być także wzbogacona przedmiotami wypożyczonymi między innymi z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie i Instytutu Yad Vashem. Planowane jest zaprezentowanie eksponatów z muzeów Holokaustu działających w różnych częściach Europy oraz Ameryki Północnej. Głównym celem ekspozycji jest pokazanie, że Zagłada jest częścią historii najnowszej, nie tak odległej, jak mogłoby się niektórym wydawać.

Inauguracja wystawy nastąpi w Madrycie pod koniec 2017 roku. Tworzona jest przy współpracy firmy Musealia, kuratorów, archiwistów i historyków (na cod dzień pracujących w Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau) pod kierownictwem dr. Piotra Setkiewicza.

Źródła:

  1. Nowa międzynarodowa wystawa objazdowa na temat historii Auschwitz, auschwitz.org
  2. Auschwitz Artifacts to Go on Tour, Very Carefully, nytimes.com

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.