Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Polarna księżniczka odsłania swą twarz. Niezwykłe znalezisko na Syberii

Zmumifikowana głowa kobiety. Fotografia poglądowa.

fot.Colegota, lic. CC BY-SA 2.5 es Zmumifikowana głowa kobiety. Fotografia poglądowa.

Zmarła 800 lat temu, ale dzięki niesamowitemu splotowi wydarzeń jej ciało pozostało świetnie zachowane. Prawdopodobnie należała do plemiennej arystokracji. A odkrycie jej grobowca zmieniło zupełnie podejście naukowców do badanej społeczności.

Zmumifikowane szczątki kobiety w nekropolii Zielony Jar koło miasta Salechard nad Obem są niezwykłe choćby z racji płci pochowanej osoby. Wszystkie wcześniej odkryte groby należały do ​​mężczyzn i dzieci, a znalezisko zmienia zupełnie dotychczasowe wyobrażenia o tej nekropolii.

Zespół naukowców z Instytutu Problemów Rozwoju Północnego Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk w Tiumeniu szacuje, że odnaleziona kobieta miała około 155 cm wzrostu i mniej więcej 35 lat w chwili śmierci w XII wieku. Jej delikatne rysy są nadal widoczne, wciąż ma długie rzęsy, bujne włosy i imponujące zęby. Została pochowana z brązowymi pierścieniami świątynnymi.

Mumifikacja jej zwłok nastąpiła zupełnie przypadkowo. Pomógł zimny klimat oraz… kawałki miedzianego czajnika, umieszczone na jej twarzy, którą zawinięto w skóry zwierzęce (zapewne renifera) i korę brzozową. Taka naturalna konserwacja w warunkach polarnych jest niezwykle rzadka. Nawet jej organy wewnętrzne pozostały nienaruszone.

Kobieta była członkinią nieznanej cywilizacji łowców i rybaków, która mieszkała na północy Syberii. Poprzednie znaleziska w Zielonym Jarze zawierały brązowe miseczki pochodzące z starożytnej Persji, znajdującej się około 6000 kilometrów na południowy zachód.

Badania szczątków, w tym próbek mózgu za pomocą analizy DNA, będą przeprowadzane przez wspólny zespół rosyjskich i koreańskich naukowców. Potrwają około roku. Badacze mają nadzieję zrekonstruować całą twarz kobiety.

Źródła informacji:

Komentarze (4)

    • luna Odpowiedz

      świątynia to nie tylko gotycka katedra czy Panteon, ale także święte drzewo, święty krąg kamienny, gontyna, grota, czyli każde miejsce, które dla danej społeczności jest sacrum. A nad Obem ówczesna społeczność zapewne miała zarówno potrzeby duchowe, jak i ludzi, którzy je w jakimś sensie zaspokajali. Choćby – szamanów.

    • Nasz publicysta | Autor publikacji |Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

      Niestety, nie wiadomo tego. Być może miały osobne cmentarzysko, jednak na jego ślady nie natrafiono.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.