Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Marzy ci się średniowieczny zamek? Wystarczy równowartość 200 złotych!

Zamek Paluel w 2012 roku.

fot.Michel Chanaud, lic. CC BY-SA 3.0 Zamek Paluel w 2012 roku.

Symboliczna kwota 50 euro to wszystko, czego potrzebujesz, by stać się współwłaścicielem średniowiecznego zamku w południowej Francji. Château du Paluel może i na razie jest zrujnowane, ale już wkrótce może zalśnić dawnym blaskiem.

Zamek Paluel jest ozdobą miejscowości Saint-Vincent-le-Paluel w regionie administracyjnym Nowa Akwitania. Budowla powstała w XV wieku na miejscu wcześniejszej, XIII-wiecznej warowni.

Składa się ona z głównego korpusu, trzech wież i donżonu, a wszystko to otoczone jest murem obronnym. Liczący 370 metrów kwadratowych zamek jeszcze na początku XX wieku był zamieszkany.

W listopadzie 1927 roku budynek ten uznano za „monument historique”. We francuskiej nomenklaturze oznacza to zabytek szczególnie cenny dla dziedzictwa narodowego. Niestety, w czasie inwazji aliantów w czerwcu 1944 roku dywizja SS spaliła zamek. Odtąd budowla już tylko niszczała. Gdy w 1968 roku w warowni kręcono sceny do filmu „Człowiek z tatuażem”, postać grana przez Louisa de Funesa po entuzjastycznych słowach „Coś wspaniałego!” i „Coś pięknego!” wreszcie dochodzi do gorzkiej prawdy „To ruina!”.

Budynek jest własnością prywatną. Jego posiadacz nie dysponuje jednak kwotą potrzebną, by dokonać renowacji. Tymczasem planowana jest adaptacja zamku, by stał się miejscem swobodnej twórczości dla artystów. By tego dokonać (i uchronić zabytek od dalszej dewastacji), właściciel postanowił podzielić się prawami do budowli. Wystarczy nawet symboliczne 50 euro, by przystąpić do akcji crowdfundingowej „Zaadoptuj zamek” („Adopte un Chateau”). Na chwilę obecną wysokość zrzutki to 62 tysiące euro, a obecny właściciel liczy na co najmniej osiem razy tyle.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.