Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Poznaj sekrety podziemi oświęcimskiego zamku

Zamek w Oświęcimiu

fot.Beemwej/CC BY-SA 3.0 PL/modyfikowany Zamek w Oświęcimiu

O tunelach od dawna krążyły plotki. Siatka podziemnych korytarzy miała oplatać zamkowe wzgórze, rozciągać się pod miastem i skrywać sekrety III Rzeszy. Być może wkrótce będzie można samemu zweryfikować te pogłoski.

Austriacy wybudowali przejście pod Zamkiem na początku XX wieku. Prawdopodobnie miało służyć jako schron, ponieważ wykopali w nim studnię. Drugi powstał w latach 40. z rozkazu władz okupacyjnych. W obydwu ukrytych zabudowaniach Niemcy chronili się podczas bombardowań.

Teraz władze Muzeum Zamek w Oświęcimiu chcą udostępnić tunele do zwiedzania. Ponieważ w wąskich ścieżkach nie ma miejsca na ekspozycje, Muzeum wraz z miastem zamierzają zainwestować prawie 4 miliony złotych w interaktywną, multimedialną trasę. Dzięki niej będzie można poczuć się jak w okopie I wojny światowej, zobaczyć wnętrze starego pociągu i spotkać marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tajnego okultystycznego centrum badań nazistów pod Oświęcimiem raczej nie znajdziemy. Za to będzie można zobaczyć wystawę, która obejmie okres od 1866 roku do odzyskania przez Polskę niepodległości. Szczególnie dokładnie ma zostać ujęta historia legionów Piłsudskiego, do tej pory niezbyt eksploatowana przez muzea w naszym kraju.

Władze miasta i muzeum mają nadzieję większą część kosztów uruchomienia trasy pokryć ze środków unijnych. Obecnie projekt został pozytywnie zweryfikowany merytorycznie i czeka na rozpatrzenie na liście rezerwowej.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.