Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odkryto kolejny zamek krzyżacki w Polsce

Dotychczas sądzono, że zamek stał bliżej kościoła parafialnego w Unisławiu.

fot.Przemysław Jahr / Wikimedia Commons Dotychczas sądzono, że zamek stał bliżej kościoła parafialnego w Unisławiu.

Ruiny XIII-wiecznego krzyżackiego zamku w Unisławiu koło Torunia zostały odnalezione. Choć warownia znana była z przekazów historycznych, nie wiadomo było nawet, gdzie się znajdowała. Dzięki archeologom znamy już sporo zaskakujących szczegółów na jej temat.

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odnaleźli ruiny zamku krzyżackiego na skarpie nad doliną Wisły. O budowli na starcie nie wiedzieli praktycznie nic.

Prace ziemne w Unisławiu rozpoczęły się na początku kwietnia i potrwają do końca maja. Badania, realizowane przez dr. hab. Marcina Wiewiórę wraz z zespołem, prowadzone są w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Castra Terrae Culmensis – na rubieży chrześcijańskiego świata”. W ciągu trzech lat naukowcy mają zbadać pięć zamków krzyżackich.

Zabudowa kompleksu zamkowego koncentrowała się w zachodniej części wzgórza. Składała się z małego zamku wysokiego i dwóch przedzamczy. Budynki murowane wzniesione były na tzw. fundamentach arkadowych, stosowanych w miejscach o niestabilnym gruncie. Zlokalizowano też niewielki dziedziniec, budynek gospodarczy i kuchnię.

Początki warowni w postaci budynku drewniano-ziemnego można datować na lata 80. XIII wieku. Zamek murowany powstał w wieku XIV, czyli później, niż dotychczas sądzono. W 1454 roku warownia została zdobyta i zniszczona w czasie wojny trzynastoletniej. Po ponownych uszkodzeniach w czasie wojen polsko-szwedzkich zamek został rozebrany.

W ocenie dr. hab. Wiewióra „największym odkryciem jest potwierdzona już obecność starszej krzyżackiej fazy osadniczej” – pierwsi rycerze krzyżaccy zasiedlając wzgórze w Unisławiu wznieśli drewniano-ceglaną budowlę zanim powstał zamek.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.