Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Pierwsza wystawa sztuki biedermeieru w Polsce

fot.Karol Schweikart, obraz w zbiorach MNW Na wystawie będzie można zobaczyć między innymi portrety z I poł. XIX wieku, jak ten „Portret dziecka” namalowany przez Karola Schweikarta.

Od 5 października 2017 do 7 stycznia 2018 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można podziwiać pierwszą w kraju wystawę zbierającą dzieła okresu biedermeieru. Eksponaty z kolekcji MNW wzbogacą zabytki przywiezione między innymi z muzeów narodowych w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku.

W Warszawie zaprezentowanych zostanie aż 300 eksponatów w tym obrazy, meble, przedmioty szklane i porcelanowe a także tkaniny, stroje i biżuteria. Szczególny nacisk położony będzie na sztukę biedermeieru w Polsce. Nie zabraknie zatem zabytków z  Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicji czy Wileńszczyzny.

Biedermeier to sztuka zamożnego mieszczaństwa, która narodziła się w Niemczech w roku 1815 (po kongresie Wiedeńskim) i wygasła po Wiośnie Ludów (1848-49). Styl ten został stworzony jakby na przekór wyszukanej sztuce arystokracji. Miał uosabiać wygodę, koncentrację na rodzinie i przywiązanie do tradycji.

W Polsce impuls do rozwoju biedermeiera dały wykłady Kazimierza Brodzińskiego na UW w latach 20. XIX wieku. Opowiadał on się za tym, by malarstwo koncentrowało się na pozbawionych patetyzmu i fantastyki pejzażach . Jednocześnie odbiorca patrząc na dzieło miałby poczuć przypływ uczuć rodzinnych, religijnych i patriotycznych. Czy Polscy malarze tego okresu uważnie słuchali zaleceń Brodzińskiego przekonamy się już w październiku.

Źródła:

  1. BiedermeierMuzeum Narodowe w Warszawie
  2. Biedermeier, czyli sztuka wygodnego życia, Zabytkoznawcy sztuki

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.