Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Pierwsza wystawa sztuki biedermeieru w Polsce

fot.Karol Schweikart, obraz w zbiorach MNW Na wystawie będzie można zobaczyć między innymi portrety z I poł. XIX wieku, jak ten „Portret dziecka” namalowany przez Karola Schweikarta.

Od 5 października 2017 do 7 stycznia 2018 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można podziwiać pierwszą w kraju wystawę zbierającą dzieła okresu biedermeieru. Eksponaty z kolekcji MNW wzbogacą zabytki przywiezione między innymi z muzeów narodowych w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku.

W Warszawie zaprezentowanych zostanie aż 300 eksponatów w tym obrazy, meble, przedmioty szklane i porcelanowe a także tkaniny, stroje i biżuteria. Szczególny nacisk położony będzie na sztukę biedermeieru w Polsce. Nie zabraknie zatem zabytków z  Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicji czy Wileńszczyzny.

Biedermeier to sztuka zamożnego mieszczaństwa, która narodziła się w Niemczech w roku 1815 (po kongresie Wiedeńskim) i wygasła po Wiośnie Ludów (1848-49). Styl ten został stworzony jakby na przekór wyszukanej sztuce arystokracji. Miał uosabiać wygodę, koncentrację na rodzinie i przywiązanie do tradycji.

W Polsce impuls do rozwoju biedermeiera dały wykłady Kazimierza Brodzińskiego na UW w latach 20. XIX wieku. Opowiadał on się za tym, by malarstwo koncentrowało się na pozbawionych patetyzmu i fantastyki pejzażach . Jednocześnie odbiorca patrząc na dzieło miałby poczuć przypływ uczuć rodzinnych, religijnych i patriotycznych. Czy Polscy malarze tego okresu uważnie słuchali zaleceń Brodzińskiego przekonamy się już w październiku.

Źródła:

  1. BiedermeierMuzeum Narodowe w Warszawie
  2. Biedermeier, czyli sztuka wygodnego życia, Zabytkoznawcy sztuki

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.