Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Pośmiertny powrót Cichociemnego do kraju

Chociaż nigdy nie został przerzucony do Polski, generał Alfons Maćkowiak wyszkolił nie jednego Cichociemnego.

fot.domena publiczna Chociaż nigdy nie został przerzucony do Polski, generał Alfons Maćkowiak wyszkolił nie jednego Cichociemnego.

23 września 2017 roku to oficjalna data pogrzebu gen. Alfonsa Wiktora Maćkowiaka. Zmarły na początku tego roku i pochowany w Londynie żołnierz i wybitny trener Cichociemnych znów powróci do ojczyzny.

Generał Maćkowiak został pośmiertnie awansowany na stopień generała brygady. Jego życiorys był burzliwy. Urodzony w 1916 roku w Berlinie ukończył Szkoły Podchorążych we Włodzimierzu Wołyńskim oraz w Toruniu. Kilkakrotnie w niewoli, zarówno sowieckiej, jak i niemieckiej, w 1942 roku wziął udział w kursie dla Cichociemnych. Od 1944 roku służył w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. Rok 1946 przyniósł mu natomiast stopień kapitana i stanowisko dowódcy I Dywizjonu 4 Pułku Artylerii Pancernej.

Nie udało mu się jednak nigdy przedostać do kraju. Został natomiast instruktorem i trenerem żołnierzy przerzucanych do okupowanej Polski. Po śmierci powróci do kraju, za którego wolność walczył. Pochowany zostanie na warszawskich Powązkach.

Źródło:

Marek Kozubal, Cichociemny wraca do Polski, rp.pl/Historia.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.