Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Trzy listy Alberta Einsteina wystawione na sprzedaż

 Albert Einstein podczas wykładów w Wiedniu, 1921 r.

fot.Ferdinand Schmutzer/domena publiczna
Albert Einstein podczas wykładów w Wiedniu, 1921 r.

Rok przed wybuchem II wojny światowej Albert Einstein zdawał sobie sprawę z zagrożeń czyhających na Europę. W korespondencji ze swoim przyjacielem przedstawił swoje poglądy na temat polityki Anglików wobec Hitlera. Jeden z tych listów wraz z dwoma innymi trafił na aukcję w Los Angeles.

Na sprzedaż zostały wystawione trzy listy wybitnego naukowca adresowane do Michele Besso, który pomagał mu przy pracy nad sformułowaniem szczególnej teorii względności. W pierwszym z nich Einstein wyraził frustrację z powodu niemożności wystawienia większej ilości zaświadczeń, które pozwoliłyby niemieckim Żydom na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Następnie w ostrych słowach skrytykował politykę Chamberlaina.

Według niego premier popełnił błąd, poświęcając Europę Wschodnią (mając nadzieję, że Hitler wykorzysta całą swoją energię na atak na ZSRR). „Znów się przekonamy, że przebiegłość w dalszej perspektywie nie odnosi zwycięstwa”, napisał dalej. W liście poruszył również kwestie związane z mechaniką kwantową i ponownie podkreślił swój sceptycyzm wobec jej probabilistycznej natury. Jak twierdzą współcześni naukowcy, wybitny fizyk najpewniej mylił się w tej kwestii.

W drugim liście Einstein napisał o swoim rozwodzie z pierwszą żoną Milevą Marić i swoich planach finansowych związanych z otrzymaniem Nagrody Nobla, zaś w trzecim opisał problemy swojego syna chorego na schizofrenię.

Najdrożej wyceniono drugi list – cena wywoławcza to 42 250 dolarów. Cena wyjściowa pozostałych dwóch to 25 000 dolarów.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.