Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Oto dowód na związki między XIV-wieczną Warmią a Europą Zachodnią

fot.domena publiczna Najnowsze znalezisko z okolic Barczewka wskazuje na kontakty handlowe regionu z Tournai (dzisiejsza Belgia).

Polsko-niemieckie badania w koło miejscowości Barczewko są kontynuacją działań, które rozpoczęto w roku 2014, nazywając miejsce „Warmińskimi Pompejami”. Tym razem natrafiono na ślad, który potwierdza, że pierwsi osadnicy tych okolic mieli kontakty handlowe z państwami z Zachodu – w tym przypadku z dzisiejszą Belgią.

Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę Google miejscowość „Barczewko” od razu zostanie ona poprawiona na „Barczewo”. Tymczasem to właśnie koło tej pierwszej, nieco zapomnianej miejscowości nad jeziorem Wadąg znajduje się wyjątkowe stanowisko archeologiczne. To właśnie tam w roku 1330 rozpoczęto budowę miasta Wartenburg, którą brutalnie przerwał najazd wojsk litewskich. Ślady niedokończonej osady do dziś stanowią idealne miejsce do badań nad średniowieczem.

Tym razem archeolodzy natrafili na plombę tekstylną z flandryjskiego miasta Tournai. W średniowieczu był to ważny ośrodek tkacki dla całej Europy. Już w tamtych czasach tekstylia podlegały kontroli, którą przeprowadzały władze cechowe. Znakiem, że materiały pomyślnie przeszły sprawdzian, były właśnie plomby (wykonane z ołowiu, okrągłe oznaczenia, zwykle składające się z dwóch części, które łączono uszkiem).

Źródło:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.