Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy dziś w południe Big Ben zabije po raz ostatni?

Zamilknięcie Big Bena to ogromne wydarzenie historyczne dla Brytyjczyków. Czy dojdzie do sporu między władzami i obywatelami Wielkiej Brytanii?

fot.CC BY 2 Zamilknięcie Big Bena to ogromne wydarzenie historyczne dla Brytyjczyków. Czy dojdzie do sporu między władzami i obywatelami Wielkiej Brytanii?

Kto by pomyślał, że jeden z najsławniejszych symboli Wielkiej Brytanii będzie stanowił zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców miasta. A jednak. Dlatego dziś zamilknie na lata!

Big Ben. W południe słynny dzwon na wieży brytyjskiego parlamentu zabije po raz ostatni na kilka lat. O zamilknięciu londyńskiego symbolu zdecydowały władze, ze względu na ryzyko, na jakie byliby narażeni robotnicy dokonujący jego renowacji, na którą wydano ponad 40 mln funtów!

Obywatele brytyjscy nie są jednak zachwyceni postanowieniem władz. W samej Izbie Gmin również rozpoczęła się debata nad słusznością decyzji. Chociaż głównym założeniem projektantów Big Bena było precyzyjne odmierzanie czasu (co do jednej sekundy), gdy na cześć Elżbiety II został nazwany imieniem królowej stał się niemal narodowym symbolem.

Big Ben milczał w historii kilkakrotnie. Według niektórych Londyńczyków zatrzymanie zegara zawsze symbolizuje jakieś nieszczęście. Czy z tego właśnie powodu obywatele Wielkiej Brytanii obawiają się zamilknięcia Big Bena?

Źródło:

Komentarze (3)

 1. Maciej Odpowiedz

  Straszne nieskladnie napisany tekst!!!
  O co w końcu chodzi?! O bezpieczeństwo robotników czy mieszkańców? Przerwa ma nastąpić na czas remontu czy nieokreślony? Wladze się boją że pracujący mechanizm zrobi komuś krzywdę czy ze się po!prostu rozpadne ze starości?!
  Ludzie nauczcie się pisać!!!

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Tekst mówi o postanowieniu zamilknięcia dzwonu ze względu na bezpieczeństwo robotników dokonujących renowacji. Nie ma tu mowy o bezpieczeństwie mieszkańców, ale o ich niezadowoleniu z decyzji władz. Przerwa ma nastąpić na czas renowacji – ile ona potrwa, nigdy nie można tego do końca przewidzieć. Dziękuję jednak za zwrócenie uwagi. Następnym razem będę mieć na uwadze Pana komentarz pisząc kolejne wiadomości, tak aby wszystko było zrozumiałe.

 2. Robert Odpowiedz

  niestety muszę się zgodzić z panem Maciejem… a pani odpowiedz również nie pomaga. „…Nie ma tu mowy o bezpieczeństwie mieszkańców…” – tak jest w pani odpowiedzi –
  a tak w artykule – „…zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców miasta…”
  Dodam jeszcze jeden cytat: „…gdy na cześć Elżbiety II został nazwany imieniem królowej stał się niemal narodowym symbolem…”
  Nazwę Elizabeth Tower wprowadzono w 2012 roku, na 60 rocznicę panowania Elżbiety II. Czy naprawdę dopiero od tego momentu „stał się niemal narodowym symbolem”?
  Pisze pani że przerwa ma nastąpić na czas remontu „…ile ona potrwa, nigdy nie można tego do końca przewidzieć…” fakt, nigdy nie można przewidzieć czy będą jakieś opóźnienia w pracach, jednak zwykle przed rozpoczęciem prac określa się harmonogram i przewiduje zakończenie na konkretny termin – w tym wypadku podano rok 2021.

  Lubię zaglądać na stronę twojahistoria.pl, tym razem jednak ten artykuł bardziej przypomina wpis na jakimś „pudelku” niż na stronie mającej uchodzić za poważny portal tematyczny.

  Dla tych którzy chcieli by dowiedzieć się nieco więcej szczegółów odsyłam do strony – https://www.parliament.uk/about/living-heritage/building/palace/big-ben/elizabeth-tower-and-big-ben-conservation-works-2017-/all-your-questions-about-the-works-answered/#jump-link-0

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.