Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Pył księżycowy z misji Apollo 11 na sprzedaż. Pierwsza taka aukcja w historii

Pilot modułu księżycowego Buzz Aldrin salutuje fladze USA.

fot.NASA / Neil A. Armstrong, domena publiczna Pilot modułu księżycowego Buzz Aldrin salutuje fladze USA.

W przyszłym tygodniu w Nowym Jorku odbędzie się niezwykła aukcja – pod młotek trafi torba z pyłem księżycowym zebranym przez Neila Armstronga podczas misji Apollo 11 w 1969 roku. Według specjalistów przedmiot może osiągnąć wartość nawet 4 milionów dolarów.

Od czasu powrotu członków misji Apollo 11 na Ziemię los torby z księżycowym pyłem pozostawał nieznany. Po latach okazało się, że była przechowywana w Centrum Lotów Kosmicznych w Houston, skąd wykradziono ją i kilkakrotnie wystawiano na sprzedaż. Niemal pół wieku po opuszczeniu powierzchni Srebrnego Globu próbka trafiła z powrotem do NASA, które potwierdziła jej autentyczność. Obecna właścicielka zdecydowała się znaleźć dla księżycowego pyłu nowego nabywcę.

Aukcja odbędzie się 20 lipca w domu aukcyjnym Sotheby’s w 48. rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Tego dnia będzie również można nabyć inne „kosmiczne” przedmioty: plan lotu Apollo 13 opisany przez członków załogi, skafander kosmiczny Gusa Grissoma oraz zdjęcia wykonane przez NASA.

20 lipca 1969 moduł księżycowy „Eagle” wylądował na powierzchni Księżyca. Podczas pierwszych minut po postawieniu stopy na Srebrnym Globie Neil Armstrong przystąpił do jednego z ważniejszych celów misji: zebrał prawie 500 gramów drobnego materiału oraz 12 odłamków skalnych o średnicy większej niż centymetr. Wystawiana na sprzedaż torba posłużyła do przechowania próbek podczas podróży powrotnej.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.