Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Władze Mińska zdecydowały, że skwer w stolicy otrzyma imię polsko-białoruskiego filantropa Woyniłłowicza

Kościół świętych Szymona i Heleny w Mińsku na widokówce sprzed 1917 roku.

fot.domena publiczna Kościół świętych Szymona i Heleny w Mińsku na widokówce sprzed 1917 roku.

Urodzony w 1847 roku w majątku Ślepianka  Edward Woyniłłowicz był jednym z najzamożniejszych ziemian na Mińszczyźnie. Na początku XX wieku zaangażował się w działalność białoruskiego ruchu narodowego. Był fundatorem pierwszego białoruskiego wydawnictwa „Zahlanie sonca i u nasza wakonca”, czasopism „Łuczynka” i „Sacha” oraz gazety „Nasza Niwa”. Angażował się w działalność na rzecz równouprawnienia Żydów i muzułmanów, a także w dialog katolicko-prawosławny.

W 1918 roku opowiedział się za proklamowaniem Białoruskiej Republiki Ludowej, a dwa lata później w jego domu w Słucku mieścił się sztab zdławionego przez bolszewików Powstania Słuckiego.

Po zawarciu przez Polskę a ZSRR pokoju ryskiego, na mocy którego Mińsk został stolicą sowieckiej Białorusi, Edward Woyniłłowicz osiadł w Bydgoszczy, gdzie zmarł w 1928 roku.

Był gorliwym katolikiem. Najbardziej znanym jego dziełem pozostaje tak zwany Czerwony Kościół, zbudowany w 1910 roku w stylu neoromańskim po śmierci dwójki dzieci Szymona i Heleny (ich świętym patronom dedykowana jest świątynia będąca jednym ze znaków rozpoznawczych Mińska). Od roku 2015 z inicjatywy diecezji mińsko-mohylewskiej trwa proces beatyfikacyjny Woyniłłowicza – pierwszy w historii Białorusi.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.