Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Kanibalistyczna sekta sprzed tysięcy lat? Zbadano grawerunki na ludzkich kościach

Tybetańska kapala zrobiona z ludzkich kości. Kto by pomyślał, że podobne przedmioty robili także prehistoryczni mieszkańcy Wysp Brytyjskich?

fot.Autor nieznany/ CC BY-SA 3.0 Tybetańska kapala zrobiona z ludzkich kości. Kto by pomyślał, że podobne przedmioty robili także prehistoryczni mieszkańcy Wysp Brytyjskich?

Wąwóz Cheddar był dotąd znany przede wszystkim z produkcji serów. Od odkrycia naukowców z 2011 roku miejsce to kojarzy się z przysmakiem nie tyle współczesnych Brytyjczyków, co ich przodków – ludzkim mięsem. Nowe badania wskazały jednak na coś więcej niż kanibalizm.

Ludzkie kości wykopane przez naukowców z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie w Jaskini Gougha okazały się być tak skrupulatnie wyczyszczone, że jednoznacznie wskazano na kanibalizm jako powszechne działanie na ziemiach brytyjskich sprzed 17 tys. lat.

Najnowsze badania wykonane za pomocą specjalnych ręcznych soczewek i elektronowych mikroskopów udowodniły, że 87 nacięć na odkopanej kości przedramienia to nie – jak wcześniej myślano – efekt praktyk rzeźniczych, ale znaki grawerskie.

Natychmiastowo porównano owe grawerunki z nacięciami na pochodzących z tego samego okresu szczątkach zwierzęcych. Odkrycie było zdumiewające – znaki na ludzkich kościach okazały się wykonane celowo. Naukowcy zadali sobie pytanie: czyżby kanibalizm na ziemiach brytyjskich był skutkiem nie konieczności przetrwania, ale elementem tajemniczego symbolicznego rytuału?

Tezę tę wzmocnił fakt, że do kanibalizmu dochodziło wyłącznie wskutek naturalnej śmierci członka społeczności. Jedzenie ludzkiego mięsa było więc działaniem ex post. Endokanibalizm oraz charakterystyczny zygzakowaty wzór na odkrytych kościach pozwoliły naukowcom na powiązanie brytyjskich przodków z praktykami rytualnymi indyjskich sekt oraz ludów tybetańskich.

Najbardziej zadziwiający okazał się fakt tak podobnych praktyk u ludzi, których dzieliło tysiące kilometrów. Czy planowane badania nad DNA wykopanych kości pozwolą udowodnić wzajemne kontakty ludów uważnych za rozwijające się w całkowitej separacji? Czy w okresie Paleolitu istniała jedna wielka kanibalistyczna sekta? Pytania te pozostają na razie bez odpowiedzi.

Źródła:

  1. Jan Viegas, Prehistoric Brits Ate People and Then Turned Their Bones Into Art., Seeker.
  2. Charles Q. Choi, Stone Age Cannibals Engraved Marks on Human Bones, LiveScience.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.