Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Znaleziono pudełko na lunch, które ma… 3 500 lat

fot.domena publiczna Archeolodzy często trafiają na przedmioty charakterystyczne dla epoki brązu… O drewniane kosze i pudełka sprzed 3 500 lat jest już trudniej.

W szwajcarskich Alpach odnaleziono drewniane pudełko na jedzenie, które najwyraźniej zgubił wytrwały podróżnik – odkryto je bowiem u szczytu góry. Skąd wiadomo, że był to „lunch-box” a nie coś innego? Świadczą o tym pewne, zachowane do dziś ślady.

Archeolodzy natrafili na pojemnik dzięki temu, że stopniał lód. Przedmioty wykonane z materiałów takich jak skóra i drewno są szczególnie wartościowymi znaleziskami – trudno im dotrwać do naszych czasów.

Jednak to nie pierwszy tego typu „skarb” odkryty w Alpach. Mróz i lód konserwują materiały organiczne  na tyle dobrze, że to właśnie w wysokich górach badacze dokonują podobnych znalezisk.

W pudełku zachowały się nikłe ślady zbóż, takich jak pszenica i żyto, o czym świadczy przeprowadzona analiza chemiczna. Wygląda zatem na to, że w trakcie przeprawy tajemnicza osoba posilała się pełnoziarnistym odpowiednikiem dzisiejszej owsianki. Jest to znalezisko tym cenniejsze, że pozwala naukowcom na badanie ówczesnego stanu rolnictwa i tego, jak dane gatunki zbóż rozprzestrzeniały się na terenie Europy. To kolejny ważny punkt w odtwarzaniu realiów epoki brązu.

Źródło:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.