Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę Apostołów

fot.domena publiczna Jak się okazuje, jeden z Apostołów w Sainte-Chapelle najpewniej wcale nie został przedstawiony jako człowiek z nosem na kwintę. Jego smutne oblicze wygląda na smutne przez złe zamocowanie głowy po tym, jak została oderwana.

A dokładnie drewnianych figur przedstawiających uczniów Jezusa, które przez lata miały rekordowego wręcz pecha. Zdobiące paryską Sainte-Chapelle wizerunki Apostołów dosłownie traciły głowy, były ściągane z cokołów, rozbijane a nawet… zakopywane. Wszystko to wiemy, dzięki najnowszym badaniom.

Dzieła są przykładem paryskiej rzeźby z lat 1240-1260. Dla wizerunków z tego dokładnie okresu charakterystyczna jest harmonia. Twarze przedstawionych postaci są wyidealizowane. Od roku 1248 figury zaczęły pełnić rolę strażników korony cierniowej Chrystusa, której fragment znajduje się w relikwiarzu kaplicy.

Dzięki współczesnym technologiom naukowcy zbadali kolejne warstwy rzeźb, by spróbować odtworzyć ich niegdysiejszy wygląd. Wykorzystano w tym celu promienie rentgenowskie i ultrafioletowe. Na jaw wyszło przede wszystkim to, że pierwotne kolory XIII-wiecznych figur były bardzo wyraziste, być może po to, by lepiej było je widać z okien wybudowanej na zlecenie Ludwika IX kaplicy.

To oczywiście niejedyne nowe informacje na temat badanych Apostołów. Okazało się między innymi, że uczeń Chrystusa z Sainte-Chapelle zwany melancholikiem nie był w aż tak złym nastroju, jak do tej pory sądzono. Najprawdopodobniej ktoś po prostu źle osadził jego głowę, po tym jak odpadła po interwencji francuskich rewolucjonistów.

Burzliwe dziesięciolecie po zdobyciu Bastylii w 1789 roku nie było łaskawe dla posągów. Ściągnięto je z cokołów, na których dotychczas stały, dwie figury zostały nawet zakopane, reszta „tułała się” po magazynach. W czasie rewolucji z roku 1830 czterech Apostołów zostało skróconych o głowy. Szczęśliwe, pewna kobieta zdołała ukryć fragmenty rzeźb. Na najbliższe lata planowana jest renowacja figur, by w roku 2020 mogły one ponownie stanąć na swoich miejscach.

Źródła:

  1. Scientists crack mystery of the luckless apostles of Paris, phys.org.
  2. Sainte-Chapelle. Perła gotyku promienistego.

 

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.