Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Dieta pierwszych ludzi bez tajemnic. Wszystko dzięki badaniu… zębów

Ten sposób badań może zrewolucjonizować wiedzę o naszych przodkach.

fot.AquilaGib/ CC BY SA 3.0 Ten sposób badań może zrewolucjonizować wiedzę o naszych przodkach.

Naukowcy z Uniwersytetu MacMaster w Kanadzie wpadli na pomysł, żeby zbadać dietę ludzi z prehistorii, analizując ich zęby. Dzięki temu mogą sprawdzić, czym żywili się nasi przodkowie sprzed 20 tysięcy lat. Wnioski z ich testu mogą was zaskoczyć!

Do badania naukowcy wykorzystali witaminę D, która jest głównym składnikiem zębiny. Analizując budowę zębów znalezionych na różnych stanowiskach archeologicznych, naukowcy mogą stwierdzić, czy ludzie żyjący w tamtym czasie cierpieli na niedobór tego składnika

Co ciekawe, naukowcy zauważyli, że poziom niedoboru witaminy D był 4-krotnie niższy na Bliskim Wschodzie w czasach Plejstocenu, niż u ludzi współczesnych, żyjących w słonecznej Grecji.

Przy wnioskach badacze wzięli pod uwagę nie tylko poziom tej witaminy w zębach, ale też stężenie ozonu w powietrzu, odległość Ziemi od Słońca i sposób ubierania się ludzi w danym okresie. Wszystkie te czynniki mają wpływ na to, ile witaminy D zatrzymuje się w naszych organizmach.

Jak podkreślają naukowcy, zęby są bardzo dobrym materiałem do analizy, gdyż są bardzo wytrzymałe i odporne na upływ czasu. Często pozostają w miejscu pochówku długo po zniszczeniu innych części ciała.  Dlatego ten sposób badań może być bardzo przydatny przy kolejnych odkryciach archeologicznych.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.