Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej wcale nie spowodowali katastrofy ekologicznej!

Słynne kamienne tułowia z Wyspy Wielkanocnej.

fot.Jorge Manriquez P., lic. CC BY-SA 3.0 Słynne kamienne tułowia z Wyspy Wielkanocnej.

Od dziesięcioleci żyjemy w przekonaniu, że mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej sami skazali się na zagładę, wyczerpując ograniczone zasoby ekosystemu. Najnowsze badania wskazują jednak, że potraktowaliśmy ich bardzo niesprawiedliwie. Czy może się okazać, że byli wręcz wzorem gospodarowania w trudnych warunkach?

Dotychczas powszechnie uważano, że katastrofę ekologiczną na Rapa Nui (Wyspa Wielkanocna) spowodowała prehistoryczna populacja wyspy. Z powodu wycięcia wszystkich drzew wyspiarze mieli nie mieć z czego budować łodzi. Dlatego z ich diety wypadły ryby, a jedzenia na lądzie było coraz mniej z powody erozji gleb. Taka miała być przyczyna wymarcia mieszkańców Rapa Nui.

Naukowcy postanowili więc scharakteryzować dietę prehistorycznych mieszkańców wyspy. Brytyjsko-niemiecko-norwesko-hawajski skład profesorów przeanalizował szczątki ludzkie, zwierzęce i roślinne z wykopalisk z Anakena i Ahu Tepeu na Wyspie Wielkanocnej, datowanych na 1400 rok n.e. i wcześniej, aż do czasów prehistorycznych. Wykorzystano izotopy azotu i węgla w analizie aminokwasów, by stwierdzić proporcje spożywanych zasobów morskich i lądowych.

Wyniki zadziwiły badaczy – okazało się, że ponad połowa pożywienia wyspiarzy pochodziła z morza! Dowiedzieliśmy się także, że mieszkańcy Rapa Nui intensywnie użyźniali gleby. Ich działania wskazują na znaczną zdolność do adaptacji i odporność na wyzwania związane z ochroną środowiska.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.