Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Po ponad 70 latach egipska płaskorzeźba wraca do Berlina

W USA odnaleziono zaginione egipskie dzieło sztuki.

fot.domena publiczna W USA odnaleziono zaginione egipskie dzieło sztuki.

Holenderski egiptolog z Uniwersytetu w Lejdzie, Nico Staring, dokonał niezwykłego odkrycia. W zbiorach wchodzącego w skład Uniwersytetu Michigan Kelsey Museum znalazł zaginioną w trakcie II wojny światowej egipską płaskorzeźbę upamiętniającą żyjącego w XIII wieku p.n.e. burmistrza Memfis. 

Pamiętająca czasy faraona Ramzesa II pokryta niebieską glazurą, rzeźbiona płyta przedstawia egipskiego dostojnika zanoszącego modły do boga Ozyrysa i bogini Izydy. Pierwotnie wchodziła ona w skład kolekcji angielskiego zbieracza, od którego została zakupiona w roku 1910 przez berlińskie Neues Museum.

W czasie II wojny światowej egipski artefakt podzielił los wielu innych zgromadzonych w Niemczech zabytków i zaginął w tajemniczych okolicznościach. Jak się teraz okazuje płaskorzeźba przebyła długą drogę ze zrujnowanego gmachu muzeum w sowieckiej strefie okupacyjnej do zbiorów amerykańskiej uczelni.

Człowiekiem, który odpowiada za przywiezienie płyty do USA był najprawdopodobniej Samuel Abraham Goudsmit, amerykański fizyk holenderskiego pochodzenia i zapalony zbieracz starożytnych zabytków.

Po wojnie ów uczestnik projektu Manhattan był członkiem specjalnej komisji badającej osiągnięcia nazistowskiej nauki. Jakkolwiek aliantów najbardziej interesowały postępy niemieckiego programu atomowego, Goudsmit w Niemczech znalazł też czas na swoją pasję i uzupełnił gromadzoną przez siebie kolekcję o artefakty pochodzące z niemieckich muzeów. Jednym z nich była rzeczona płaskorzeźba, którą następnie fizyk podarował Kelsey Museum.

Odnaleziony zabytek został zwrócony Neuses Musem  i już wkrótce zostanie udostępniony zwiedzajacym.

Źródła

  • Megan Gannon, Lost Since World War II, Egyptian Artifact Returns to Germany, LiveScience

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.